Tallinna Tehnikaülikool

Reedel, 12. juunil võistlesid 44 parimat noort küberkaitsevõistlusel KüberNaaskel (CyberSpike) simulatsiooni põhise küberturvalisuse koolitusega tegeleva Eesti idufirma RangeForce'i platvormil. Võistlus oli žürii sõnul tasavägine ning esimese koha karika võitis 20-aastane Aron Sisask Tartu Ülikoolist.

Aron Sisaski sõnul oli võistluse käik väga huvitav, kuna RangeForce võimaldab IT ja turvalisuse eest vastutavatel meeskondadel vastata rünnetele realistlikes tingimustes, mis aitab treenida ja testida oma oskuseid. “Olen ka varem sellel võistlusel osalenud ning konkurents on igal aastal väga tihe, kuna Eestis huvi küberkaitse vastu üha suureneb. Nii et kokkuvõttes olen väga rahul ja kindlasti tahan ka järgmisel aastal osa võtta,” lisas Sisask.

Võistluste keskne teema oli kaitsta väljamõeldud maineka idufirma infotaristut küberrünnete eest. Selle jaoks tuli paigata ja uuendada erinevaid taristus olevaid teenuseid ja süsteeme. Lisaks oli üks nende populaarsetest rakendustest kaaperdatud ning üle võetud server tuli tagasi võita. Infotaristu koosnes meiliserverist, populaarsest sisuhaldussüsteemist, andmebaasiserverist ja ettevõtte rakendusserverist. Kurikaelte tõrjumise kõrval tuli hoolitseda selle eest, et kõik teenused oleks kättesaadavad ja kasutuskõlblikud. 

Noorte küberkaitse võistlust korraldatakse kaitseministeeriumi loodud programmi Küberolümpia raames juba kuuendat korda ning käesoleval aastal osales mõõduvõtmisel kokku kolmsada 14-25 aastast noort. Võistluse eestvedaja ja TalTech küberkaitse valdkonna teaduri Birgy Lorenzi meelest on tegevused noorte häkkerite leidmiseks ja kaasamiseks üha enam olulised. “Noored on nutikad, neil on palju vaba aega ja IT-alaseid oskuseid, mida tuleb maast madalast suunata ka oma riigi kaitsele,” sõnas Lorenz. 

RangeForce’i küberturbe koolituste sisu eest vastutav Roland Kaur hindas lõppvõistluse osalejate taset kõrgeks, sest finalistid said hakkama väga keeruliste rünnete kaitsmisega. Kauri hinnangul kinnitasid võistluse tulemused, et Eesti küberkaitsjad on hästi ettevalmistatud ja omavad mitmekülgseid küberoskusi, et luua ja kaitsta turvalisi süsteeme. 

Võitjad:

I - Aron Sisask, Tartu Ülikool
II - Oliver Kikas, Pärnu Kutsehariduskeskus
III - Joonatan Jakobson, Laagri Kool

Parimad nooremast vanusegrupist: Jan Hendrik Jõgi, Tallinn Reaalkool; Joonatan Jakobson, Laagri Kool; Kalmer Keerup, Tartu Ülikool; Karl-Joan Alesma, Viljandi Gümnaasium; Marko Tsengov, Tallinn Reaalkool; Raul Tambre; Vjatšeslav Maspanov, Tallinna Polütehnikum. 

Parimad vanemast vanusegrupist: Andres Jõgi, Estonian Aviation Academy; Aron Sisask, Tartu Ülikool; Johannes Kadak; Kristjan Variksoo, TalTech; Mikk Margus Möll, TalTech; Oliver Kikas, Pärnumaa Kutsehariduskeskus; Taavi Eomäe, Tartu Ülikool. 

Küberkaitsevõistluse Kübernaaskel 2020 võidukarikad

Auhinnad:

  • Karikad ja diplom - esimesed kolm kohta;
  • Esimesed kolm parimat saavad ka kutse osalemaks RangeForce praktikaprogrammis, mis kestab suve lõpuni; 
  • 14 parimat (7 nooremast ja 7 vanemast astmest, kodanikud) saavad ligipääsu rahvusvahelisele Hack The Box võistluskeskkonnale, et oma oskuseid edasi harjutada;
  • Eritingimustel võetakse TalTechi vastu kandideerija, kes on sisseastumisel kahe viimase aasta jooksul saavutanud „KüberNaaskel“ võistluses vanemas või nooremas vanusegrupis 1.– 3. Koha.


TalTech küberkriminalistika ja küberjulgeoleku keskuse eesmärk on Eesti küberjulgeoleku kompetentsi ja võimekuse tõstmine haridus-, teadus- ja arendustegevuse abil. Töötame selle nimel, et olla Balti- ja Põhjamaade parim küberkaitse magistri- ja doktoriõpet pakkuv õppeasutus. Keskus kuulub Tallinna Tehnikaülikooli tarkvarateaduse instituudi koosseisu ja koordineerib TalTechi küberkaitse magistriõppekava.

RangeForce on 2014. aastal loodud infotehnoloogia ja turvalisuse eest vastutavatele spetsialistidele küberturbe koolitusi pakkuv treeningplatvorm, mis tegutseb Euroopa ja USA turul. Enam kui 50 töötajaga ettevõte on kaasanud Eesti ja välisinvestoritelt kokku raha 3,5 miljoni dollari ulatuses. Üle kolmandiku töötajaid asub USA-s. Ettevõtte klientide hulka kuuluvad nimekad pangad, nagu Barclays ja Santander, aga ka tuntud tehnoloogiaettevõtted Microsoft ja Pipedrive. Ettevõtte asutasid Jaanus Kink, Margus Ernits ja Taavi Must.