Tallinna Tehnikaülikool

Kõrgharidusel on Ida-Virumaal eriline roll. Siinses tööstuspiirkonnas on pidev vajadus energeetika, mehaanika, keemia, automaatika ja infotehnoloogia spetsialistide ning inseneride järele.

TalTech Virumaa kolledži hoone

Samas just kvalifitseeritud spetsialistide puudus on olnud üheks pärssivaks teguriks investeeringute Ida-Virusse kaasamisel.

Virumaa kolledži lõpetajad on end hästi tõestanud tööstusettevõtetes nii Eestis kui ka välismaal. Meie vilistlaste järele on suur nõudlus, nad töötavad juhtivatel kohtadel, juhivad projekte, on tippspetsialistid. Raske on leida Ida-Virumaal ettevõtet, kus ei töötaks kolledži vilistlasi või kus meie tudengid ei oleks teinud praktikat.

Paradoksaalsel kombel ei suuda kolledž siiski piisavalt koolitada vajalikku arvu kõrgharitud spetsialiste. Sellel on omad selgitused. Kolledži peamine "toode" on oma ala spetsialist, kuid alati kerkib küsimus, kust võtta "tooraine". Ehk gümnasistid ja kutsehariduskeskuse lõpetajad, kes suudavad läbida rakenduskõrghariduse õppekava, on motiveeritud ennast tehnilises suunas arendama.

Miks lahkuvad noored Ida-Virumaalt vaatamata sellele, et siinne piirkond on investoritele atraktiivne? Tudengite tagasiside põhjal saan välja tuua kolm erinevat hoiakut ja eelarvamust.

Esiteks arvatakse, et karjäärivõimalused on Ida-Virus piiratud. Leitakse, et mõnel juhul on noortel spetsialistidel siin raske leida oma kvalifikatsioonile ja potentsiaalile vastavat tööd.

Teiseks oletatakse, et Eesti kontekstis on siin suhteliselt madal palgatase. Et Ida-Virumaa tööturg ei suuda alati pakkuda teatud valdkondade spetsialistidele piisavalt kõrget palka.

Kolmandaks ollakse seiskohal, et kolledžis on erialade valik piiratud. Alati ei leia abiturient endale sobivat eriala Virumaa kolledžist või teistest piirkonna õppeasutustest.

Mis saab määravaks?

Statistika näitab, et kolledži lõpetajatel on tegelikult siiski suurem palk kui Eestis keskmiselt. Sageli leiavad meie üliõpilased perspektiivse erialase töö juba õppimise ajal.

Mõistagi võivad noorte Ida-Virumaalt lahkumise põhjused olla erinevad ning sõltuvad iga inimese individuaalsetest vajadustest ja soovidest. Siiski on oluline märkida, et kõrghariduse ja majanduse arendamine piirkonnas võib aidata meelitada üliõpilasi jääma ning peatada ajude väljavoolu meie piirkonnast.

Virumaa kolledž teeb aktiivset koostööd piirkonna teiste haridusasutuste ja ettevõtetega, et tagada võimalikult terviklik ja kvaliteetne haridusteenuste kompleks. Kolledž osaleb ka projektides, mille eesmärk on parandada elanikkonna teadmisi ja oskusi infotehnoloogia, energeetika ja mehaanika ning muudes valdkondades. Pakume laia valikut bakalaureuse-, rakenduskõrghariduse- ja magistriõppekavasid, täiskasvanute täiendus- ja koolituskursusi ning mikrokraade.

Mõned ainulaadsed õppekavad ja võimalus õppida kaugõppe vormis meelitavad kolledžisse üliõpilasi ka näiteks Saaremaalt, Tartust või Tallinnast. Kolledžil on partnerlussuhted paljude ülikoolide ja kolledžitega erinevates riikides, mis võimaldab üliõpilastel saada rahvusvahelisi kogemusi ning teha karjääri.

Teeme sihikindlat tööd, et kohalikud koolinoored avastaksid endale kolledžis õppimise võimalused - organiseerime avatud uste päevi, huvipakkuvatel teemadel kursuseid kooliõpilastele, loenguid ja töötubasid.

Usun, et kõige määravam ongi meie õppetegevuse tugev side IT- ja tööstusettevõtetega nii Ida-Virumaal kui mujal Eestis. Lisaks hakkavad järjest rohkem mõjuma Õiglase Ülemineku Fondi (ÕÜF) toetusel käivitatavad uued õppekavad, mis koolitavad tulevikuspetsialiste roheenergeetika ja ringmajanduse ettevõtetele. Juba täna tegutsevad tänu ÕÜF-ile kolledžis rahvusvahelise haardega uurimisrühmad ning märkimisväärseid investeeringuid tehakse uute laborite arendamiseks.

Uks teekonnale nutikaks inseneriks või tunnustatud teadlaseks saamisel asub Kohtla-Järvel. Tuleb vaid sisse astuda!