Nicolae Spalatu on materjali- ja keskkonnatehnoloogia instituudis pooljuhtseadiste nooremprofessor alates 1. maist.

Palun tutvusta ennast.
Juba koolipõlves oli mul visioon saada teadlaseks ja olla osa põnevast teadusmaailmast, kus pakun lahendusi suurtele probleemidele – näiteks inimeste Kuule saatmisele. Viisteist aastat tagasi hakkas mu nägemus realiseeruma bakalaureuse- ja magistriõpingute käigus, kui tutvusin päikesepatareide fotogalvaanika põneva valdkonnaga ja hakkasin sellega tegelema. Pärast magistrikraadi omandamist 2013. aastal kandideerisin Tallinna Tehnikaülikooli doktoriõppesse ning omandasin doktorikraadi keemia- ja materjalitehnoloogia erialal 2017. aastal. Pärast seda jätkasin oma meeskonna suurel toel tööd teadurina TalTechi materjali- ja keskkonnatehnoloogia osakonna õhukesekileliste energiamaterjalide teaduslaboris.
Minu erialateadmised hõlmavad optoelektrooniliste seadmete pooljuhtmaterjalide uurimist ja arendust, sealhulgas erinevaid metallioksiide, metallkalkogeniidkilesid ja nanostruktuuriga materjale fotogalvaanika jaoks. Mul on rohkem kui 10-aastane teadus- ja arendustöö kogemus õhukese kile sadestamise protsesside ja PV-tehnoloogiate vallas. Viimase 5 aasta jooksul olen olnud 20 publikatsiooni (WoS) kaasautor ning osalenud üle 10 riiklikus ja rahvusvahelises projektis koostöös akadeemilise, äri- ja avaliku sektoriga. Üks minu hiljutistest saavutustest on see, et olen COST Action CA21148 („Research and International Networking on Emerging Inorganic Chalcogenides for Photovoltaics, RENEW-PV“) koordinaator. See on üleeuroopaline teadus- ja innovatsioonialane koostöö 50 riigi vahel, mis hõlmab teadusuuringuid, institutsioone, ettevõtteid ja ülikoole, kes on kalkogeniidsete fotoelektriliste materjalide uurimise tipptasemel.
Millised teadmised ja kogemused tulevad uuel ametikohal kasuks?
Professori ametikoht TalTechis hõlmab minu senise uurimistöö jätkusuutlikku jätkamist, kuid keskendun tugevalt uuenduslikele materjalidele täiustatud ja kohandatud rakenduste jaoks, nagu näiteks siseruumides integreeritud PV ja asjade internetiga töötavad fotoelektrilised elektrienergialahendused. Eesmärk on kiirendada fotoelektriliste lahenduste kasutuselevõttu erinevates infrastruktuurides, aidates kaasa EL-i püüdlustele saavutada 2050. aastaks 100% puhas energia.
Mida tahad TalTechi professorina korda saata?
Minu peamine eesmärk on kaasa aidata rohelise energia lahenduste kiirele ja transformatiivsele kasutuselevõtule. Üks minu eesmärke TalTechis on arendada ja aktiivselt osaleda teadus- ja arendustegevuses, mis aitab veelgi hoogustada ja võimendada õppeprogramme, samuti suurendada võrgustike loomist, suhtlust, teavitamist ja TalTechi pikaajalist jätkusuutlikku nähtavust.
Üks üllatus seoses uue ametikohaga?
Mulle avaldab sügavat muljet see suur toetus, mida pakuvad minu labori uurimisrühm, osakonna kolleegid ja TalTechi tugipersonal. Kasutan siin võimalust, et tänada teid kõiki hindamatu toetuse eest.