Nicole Camille Delpeche-Ellmann on küberneetika instituudis kaugseire nooremprofessor alates 1. märtsist.

Palun tutvusta ennast.
Omandasin doktorikraadi TalTechis 2014. aastal, minu uurimistöö teemaks oli merekeskkonna tsirkulatsioonimustrite modelleerimine ja mõõtmine. Sellest ajast alates olen tegelenud erinevate lähenemisviiside väljatöötamisega, mis ühendavad mudeleid, kaugseiret ja kohapealseid andmeid, et paremini mõista meie merekeskkonda. Magistrikraadi sain geodeesias ja geomaatikas (spetsialiseerumisega ookeanikaardistamisele) New Brunswicki ülikoolis Kanadas, enne doktorikraadi töötasin nii akadeemilises keskkonnas kui ka tööstuses. Rahvusvahelistel okeanograafilistel mereretkedel osaledes ja neid juhtides sain esmase kogemuse, kui dünaamiline ja ettearvamatu võib olla ookean, aga ka sellest, kuidas ohutult kasutada mereinseneri- ja navigatsioonirakendusi. Huvi merekeskkonnas töötamise vastu avastasin endas noore täiskasvanuna ja sellest ajast alates olen püüdnud oma karjääri selles suunas arendada.
Millised sinu kogemused ja teadmised professuuris kasuks tulevad?
Olen töötanud juba üle 20 aasta nii akadeemias kui ka tööstuses, füüsilise okeanograafia ja geodeesia erialadel, see on andnud mulle oskuse tuvastada ja ühendada mitmesuguseid ühiskondlikke vajadusi teaduslike uurimisideedega. Okeanograafia taustal tutvusin esimest korda erinevate instrumentide ja välitöödega nii maal kui merel ning olen avatud uute tehnoloogiate ja teaduslike meetodite kasutamisele. Näiteks uurime praegu koos tudengitega SWOT-satelliidi (orbiidile saadetud detsembris 2023) võimekusi täpsuse ja mere dünaamika tuvastamise osas. Samuti olen osalenud masinõppe võimaluste uurimisel ookeani dünaamika prognoosimiseks erinevates rakendustes, kuid kõige olulisem on selle kasutamine nende dünaamikate ajendite tuvastamiseks ja kvantifitseerimiseks.
Mida tahad nooremprofessorina korda saata?
Olen uue karjäärietapi alustamisel entusiastlik ja mul on palju ideid, kuid on paar selget uurimissuunda, mis mulle eriti meeldivad. Esiteks on satelliitandmete kasutamine mõnel juhul murranguliselt muutnud meie arusaama merekeskkonnast nii globaalselt kui ka kohalikel tasanditel. Need tulemused on aga sageli vaid osa pildist. Tihtilugu näitavad satelliitandmed vaid geosfääride pindmisi omadusi, kuid tegelikult on ju toimuvad protsessid ja nendevahelised seosed palju komplekssemad. Mina olen väga huvitatud meetodite väljatöötamisest, mis ühendavad erinevaid andmekogumeid. Teiseks, meie kliimamuutused kiirenevad ja on oluline, et teadlastena oleksid meie tulemused kasulikud paljudele sidusrühmadele – teadlased, valitsus, tööstus, avalikkus jne. Seetõttu on oluline, et suhtleksime ja teeksime koostööd mitte ainult teiste teadlaste, vaid ka teiste sektoritega. Ootan ka tudengitega töötamist ja oma teadmiste jagamist.
Üks üllatus seoses uue ametikohaga?
Mõnikord, kui mainitakse minu ametikohta, näen noorema põlvkonna (eriti naiste) silmades sära. See võib tähendada õnne või lootust, et ka nemad võivad tulevikus midagi saavutada.