Vasileios Kostakis on Ragnar Nurkse innovatsiooni ja valitsemise instituudis tehnoloogia valitsemise ja kestlikkuse tenuuriprofessor alates 1. jaanuarist.

Palun tutvusta ennast.
Olen TalTechi tehnoloogia valitsemise ja kestlikkuse professor ning Harvardi Berkman Kleini keskuse õppejõud. Lisaks olen ma Ühendkuningriigi Kuningliku Kunstiühingu liige. Minu uurimistöö keskendub jätkusuutliku majanduse loomisele, mis põhineb kohalikult tootvatel ja omavahel digitaalselt seotud kogukondadel. Lisaks juhin teaduse populariseerimisega tegelevat projekti TheOtherSchool.art.
Millised Sinu teadmised ja kogemused tulevad uuel ametikohal kasuks?
Viimased 15 aastat on minu fookuses olnud tehnoloogia, ühiskonna ja jätkusuutlikkuse koosmõju. Minu algatused ületavad pelgalt teaduslikke püüdlusi; sinna on põimitud Kreeka valitsuste nõustamine, avatud lähtekoodiga idufirmade konsulteerimine ja P2P fondi aktivism. TalTechi hargettevõtte P2P Lab asutamine näitab pragmaatilisuse ja kujutlusvõime segunemist veel enam. Neist mitmekesistest tegevustest tulev kirju kogemuste mosaiik tugevdab minu pühendumust tehnoloogia mõistatustele, püüeldes tõeliselt jätkusuutliku ja demokraatliku ühiskonna poole.
Mida tahad TalTechi tenuuriprofessorina korda saata?
Vastuseks tungivale vajadusele kohaliku tootmise järele keset süsteemset kriisi, mida pean peaaegu eksistentsiaalseks, keskendun TalTechi kolleegide ja üliõpilastega suhtlemisele. Üheskoos on minu eesmärk navigeerida nii kõrgtehnoloogiliste kui ka madaltehnoloogiliste lahenduste jätkusuutlikul kasutamisel. See tähendab tasakaalu otsimist madaltehnoloogilise sotsiaal-ökoloogilise jätkusuutlikkuse ja kõrgtehnoloogilise tõhususe vahel. Selle abil võime uurida alternatiivseid tehnoloogiaarenduse teid, nähes ette võimalusi tugevdada isemajandamist ja aidata kaasa poliitökonoomia ümberkujundamisele.
Üks üllatus seoses uue ametikohaga?
Minu teekond TalTechis algas 2009. aastal – algul magistrandina, seejärel doktorandina ja alates 2012. aastast teadurina. Arvestades pikaajalist sidet on üllatused minu jaoks harvad. Irooniline, aga ootamatute pöörete puudumine on iseenesest tähelepanuväärne. Stabiilsus on praeguses maailmas inimese elus haruldane ja hinnaline nähtus!