Tallinna Tehnikaülikool

Kui ülikoolidiplom käes, on laias laastus võimalusi kolm: tööle, veel õppima või mitte midagi tegema. Meie soovitame muidugi õppida, õppida ja veel pisut õppida, sest esiteks on see kõige huvitavam ja teiseks tark on mõnus olla. Ja muidugi annab rohkem teadmisi rohkem võimalusi oma karjääri igas suunas edendada.

Two woman at the Master's degree information evening.

Mari Öö Sarv | Foto: Heiki Laan

Fotol: magistriõppe infoõhtu TalTechis.

Bakalaureusekraadi loomulik jätk on magistriõpe, et saada rohkem ja süvendatult erialaseid teadmisi ning ühtlasi ka magistrikraadi omanikuks. TalTechi vastuvõtu- ja nõustamiskeskuse juhataja Anne Urbla sõnul ongi tavalisim, et õpinguid jätkatakse samal erialal või samas valdkonnas, aga vahel liigutakse lähtuvalt huvidest või tööalasest vajadusest magistriõppes sootuks uues suunas.

„Sama eriala jätkamise puhul on kindel, et eelneva hariduse nõue on täidetud. Uut suunda valides tuleb jälgida, kas ligipääs erialale nõuab kindla valdkonna eelteadmisi või piisab sellest, kui kõrghariduse diplom on olemas,“ selgitab Urbla. See kehtib ühtmoodi nii kohe pärast bakalaureusekraadi saamist edasi õppides kui ka juhul, kui kahe õppeastme vahele jääb palju aastaid.

Mida siis teha, kui magistriõppesse kandideerimisel ei ole sinu varasem diplom sellel erialal, mida oodatakse? Kui plaan magistriõppes suunda vahetada on teada juba bakalaureuseõppe ajal, soovitab Urbla sooritada kõrvaleriala mooduli ja see ongi uude valdkonda kandideerimise piletiks. Kui seda ei ole tehtud, siis ei ole reeglina ikkagi vajadust õppida teise valdkonna kogu bakalaureusekava algusest lõpuni: piisab, kui sooritada nõutud erialaained, mis annavad vajalikud erialased teadmised uues valdkonnas magistriõppes alustamiseks. Urbla sõnutsi sooritatakse nõutud õppeained tihtipeale täiendusõppurina avatud õppes.

Kuid kõik õpihimulised ei ole huvitatud magistrikraadist. Anne Urbla kinnitab, et tihti tuleb ette soovi õppida põnevaid õppeaineid, mis kuuluvad magistrikavadesse, olgu siis motivaatoriks töine vajadus end uuel erialal täiendada või isiklik uudishimu mõne uue valdkonna vastu. Selleks ei ole vaja astuda magistriõppesse ja läbida kogu kava, vaid saab õppida avatud õppes. Avatud õppes õppimine on küll tasuline, kuid täiendusõppurina saab õppeaineid vabalt valida ning õppida omas tempos ja koguses, just nii, nagu kellelgi vaja, aega ja huvi.

TalTechi avatud õppe keskuse juhataja Ragne Kalamees toob välja, et avatud õppest üksikute õppeainete noppimine on ka hea võimalus proovida mitut eriala ja mõtiskleda selle üle, mis inimest tegelikult huvitab – testida eriala sobivust ilma end kraadiõppega sidumata. Sammhaaval on nii võimalik töö kõrvalt uus erialagi omandada. Lisaks tasub meeles hoida, et eriala, õppevormi ja õppekoormuse sobivuse ning heade õpitulemuste korral on võimalus kandideerida ka üliõpilaskohale. ■

Kas teadsid, et

... olles lõpetanud ühe magistrikava tasuta õppes, saad õppida järgmist kava uuesti tasuta, kui magistriõpingute alustamisest on möödas kuus aastat? Aga saad!

... kui peres kasvab alla 7-aastane laps ja esitad dekanaati tema sünnitunnistuse, siis eestikeelses õppes tasuta õpinguid alustades saad õppida tasuta ka siis, kui sooritad igas semestris mitte 30 EAP, vaid kõigest 15 EAP mahus magistrikava õppeaineid? Aga saad!

... vastuvõtt avatud õppesse toimub konkursita; eelduseks on keskharidus, lisaerialade puhul kõrgharidus? Aga toimub!

... sooritatud õppeained ja kogutud EAP-d ei aegu, saad neid hiljem kasutada uue kraadi omandamisel? Aga saad!

Uuri lisa:

■ Rohkem infot avatud õppe kohta leiad meie kodulehelt taltech.ee/avatud-ope.

■ Vastuvõtt avatud õppesse toimub kaks korda aastas, sügis- ja kevadsemestri eel. Sügissemestri vastuvõtu periood 12.08.–02.09.2019.