Tallinna Tehnikaülikool

Oskar Kirs on Saaremaalt Kärla alevikust pärit Eesti Mereakadeemia tudeng. Põhihariduse omandaski Oskar kodukohas Kärlas, peale mida õppis edasi Saaremaa Ühisgümnaasiumis. Täna on tal pooleli laeva eletrkimehaaniku õpingud ning kuna varsti on praktikale minek, siis hetkel ta veel tööl ei käi. Kui ta parasjagu kooliasjadega ei tegele, siis arvatavasti leiab Oskari trennist.

Oskar Kirs vormitseremoonial
Oskar Kirs vormitseremoonial. Foto: EMERA

Miks valisid just selle eriala?

Eks ma algul olingi kahevahel – laevajuhtimine või laevamehaanika. Mõlemad on iseenesest huvitavad erialad. Kuid kuna mehaanikuid on hoopis vähem kui laevajuhte, on neil lihtsam tööd leida, sest konkurentsi on vähem. Elektrimehaaniku suuna valik tuligi sellest, et neid on merel vähe ja vajadus nende järgi kõrge. Tehnoloogilise arenguga tuleb laevadele aina rohkem vidinaid juurde, mida elektrimehaanik hooldama peab.

Kuidas rohepööre laevamehaanika erialal välja näeb?

Peamiselt kahjulike heitgaaside vähendamisega ning kütuse kokkuhoiuga. Heitgaaside kahjulikkust vähendatakse tänapäeval scrubber süsteemiga, mis eemaldab gaasidest happelised osakesed (enamjaolt väävli ja lämmastikuühendid). Kütuse kokkuhoid saavutatakse erinevatel viisidel: efektiivsemad mootorid, optimaalne käik/kiirus, sõukruvi ja roolilehe parem ehitus jne. Kütuse kokkuhoiuviise on rakendatud ka juba enne rohepööret, et säästa raha.

Kellena tahad pärast lõpetamist töötada?

Elektrimehaanikuna. 

Mis on olnud kõige põnevam õppeaine sel erialal õppides?

Praktilised ained on olnud kõige põnevamad, eriti just keevitamine ja treimine. Just sellepärast, et siis sai ikka käed ka külge panna, mitte ainult klassiruumis konspekti kirjutada. Mulle väga meeldisid ka loodusteadused ning elektromehaanika, sest nende ainete õppejõud oskasid ilusti kõige keerulisemad teemad selgeks teha. 

Üks Iõbus tõik, mida sa enne sel erialal õppimist ei teadnud? 

Eksisteerib uurimislaev nimega Flip ship, mille sisustus on dubleeritud 90-kraadise nurga all, sest see võib ära uputada enda ahtri niiviisi, et vöör on suunatud taeva poole.


Kas tahad mõista, kuidas töötab suurem osa masinaid, süsteeme ja seadmeid? Kui tahad rakendada oma tehnilisi teadmisi ja oskuseid nii maal kui merel ja teenida selle eest väärikat palka ning juba praktika ajal külastada erinevaid maailma paiku, siis on laevamehaanika eriala just Sinu jaoks! Õppekava pakub võimalust spetsialiseeruda kas laevamehaanikuks või laeva elektrimehaanikuks. Mõlema puhul on võimalus õppida juurde ka laeva külmutusmehaaniku eriala. Tutvu laevamehaanika õppekavaga: taltech.ee/laevamehaanika.

Laeb infot...