3. novembril toimub Tallinna Tehnikaülikoolis ja ka virtuaalselt TalTech Legal Lab’i hübriidseminar, kus astuvad üles IT, majanduse, õiguse ning psühholoogia valdkondade tipptegijad. Tegemist on ühtlasi ka TalTech Legal Lab’i avaüritusega.
Tegemist on esimese metaverse’i teemalise üritusega meie regioonis, mille eesmärk on avada ametlikult TalTech Legal Lab ning arutleda eri valdkondade ekspertidega metaverse’iga seotud võimaluste ja ka ohtude üle.
Mis on metaverse?
Metaverse tähendab põhimõtteliselt paralleelreaalsust. “Tehnoloogialiidrite visioon on see, et tulevikus saame me mõnes paralleelreaalsuses elada. Hetkel on virtuaalreaalsus pigem veel arvutimängude ja lihtsama meelelahutuse teema,” selgitas Njord advokaadibüroo vandeadvokaat ja TalTechi Legal Labi tegevjuht Tea Kookmaa.
Näiteks on juba praegu võimalik VR prillid pähe panna ja korraks justkui teise reaalsusesse minna. Samuti kompavad tänapäeva arvutimängud üsna tihti virtuaalreaalsuse piire.
Metaverse tulevikus tähendab aga Kookmaa sõnul kasvõi seda, et meil ongi võimalus igapäevaselt paralleelreaalsusesse ümber lülituda. “Kuna tegemist on nn paralleelreaalsusega, tähendab see ka seda, et me saame teises reaalsuses üksteisega suhelda, alates koosolekute tegemisest kuni üritustel osalemiseni. Võimalik, et ka näiteks kinnisvara soetada,” lisas ta.
Paralleelreaalsus ja päriselu – kus algab üks ja lõpeb teine?
Üks küsimus, mida 3. novembril toimuval seminaril arutatakse, ongi muuhulgas see, kas ja kuidas oleks metaverse’is võimalik endale vara soetada, milline valuuta seal olla võiks jne.
“Võimalik, et me saame selles paralleelreaalsuses näiteks teise identiteediga olla,” selgitas Kookmaa ja lisas, et üheks oluliseks küsimuseks õigusteaduse vaatevinklist on see, kas inimene peaks näiteks karistusõiguslikult vastutama tegude eest, mille ta on metaverse’is toime pannud.
Lisaks püütakse seminaril leida vastuseid ka küsimusele, milliseid tehnoloogilisi edusamme on vaja selleks, et metaverse saaks osaks meie igapäevaelust. Kas me võime omada vara metaverse’is? Millised on metavers’is eraldiseisva identiteedi tagajärjed? Kas metaverse tähendaks rahvusriikide lõppu? Kuidas võib metaverse mõjutada inimpsühholoogiat?
Seminarile oodatakse kõiki, keda huvitab tehnoloogia ja innovatsioon. Seminar toimub hübriidvormis. “Ootame osalejaid TalTechi Tudengimajja kohapeale, kuid palume arvestada kohustusega tõendada enda vaktsineeritust või COVID-19 läbipõdemist,” lisas Kookmaa.
Seminari paneelis astuvad üles Taanis sündinud prantsuse jurist Dan Shefet, kes asutas 2014. aastal Vastutuse ja Interneti-demokraatia assotsiatsiooni (AAID) ja psühholoogiadoktor Kadri Haljas.
Paneelis osalevad veel Martin Karner, kes on mitu aastat tegutsenud tarkvaraarenduse ja ärikonsultatsioonifirma Net Group Ltd e-õiguskeskkonna ja e-valitsuse teenuste juhina ning Tea Kookmaa.
Paneeldiskussiooni juhib TalTech Legal Labi peastrateeg ja õiguse instituudi direktor Tanel Kerikmäe.
Seminarile saab ennast kuni 29. oktoobrini registreerida SIIN.
Kuna tegemist on hübriidseminariga, oodatakse kõiki huvilisi liituma ka Teamsi kaudu SIIN.
Mis on TalTech Legal Lab?
TalTech Legal Lab on Tallinna Tehnikaülikooli ja NJORD Advokaadibüroo koostööprojekt. Legal Labi eesmärgiks on koondada tehnoloogiaõiguse eksperte, samuti muude valdkondade visionääre ja arvamusliidreid. Legal Labi nõustajatel on põhjalikud tehnoloogiaõigusealased teadmised ning nad on arvamusliidrid sellistel teemadel nagu tehisintellekt, andmekaitse, it-õigus ja õigustehnoloogia.
“Idee ürituse korraldamiseks tekkis meil sellest, et metaverse’ist räägitakse tehnoloogia maailmas üha rohkem. Eriliselt torkab siin silma näiteks sotsiaalmeediaplatvorm Facebook, kes investeerib märkimisväärselt metaverse’i arengusse,” selgitas Kookmaa.
Tema sõnul näevad nad TalTech Legal Lab’i meeskonnaga, et metaverse’i areng läheb lähiaastatel ilmselt veel hoogsamaks. “Sellest tulenevalt on vajadus arutada ka metaverse’iga seotud ühiskondlikke, majanduslikke ja õiguslikke aspekte,” lisas Kookmaa.
Just seetõttu tahabki TalTech Legal Lab koondada eksperte, kes sel teemal ka tulevikus kaasa rääkida soovivad.
Artikkel ilmus esmakordselt Geenius.ee portaalis.