Tallinna Tehnikaülikool

Kuigi majanduskeskkond on turbulentne, siis Balti börsil on toimunud Paavo Siimanni sõnul päris korralik dividendisadu ‒ investorid saavad sel aastal dividendidena tasku pista ligi 10% rohkem eurosid kui eelmisel aastal.

Paavo Siimann / autor: majandusteaduskond
Paavo Siimann / autor: TalTech majandusteaduskond

TalTechi majandusteaduskonna ärikorralduse instituudi õppejõu ja finantsanalüüsi eksperdi Paavo Siimanni hinnangul räägivad kohaliku börsi nukra sentimendi kõrval numbrid hoopis optimistlikumat lugu. Praegu on Balti börsi põhinimekirjas 34 ettevõtet ja nendest 25 maksab sel aastal dividendi.

Investorid pistavad Siimanni sõnul dividendidena tasku umbes 535 miljonit eurot, mis on ligi 10% rohkem kui eelmisel aastal. Parim dividendimaksja on Siimanni sõnul Eleving Group, mis pakub praeguse aktsiahinna juures üle 10% dividenditootlust. Tallink platseerus 9% tootlusega teisele kohale. “Dividendi jätkusuutlikkuses on Tallinkiga mul kõige suuremad kahtlused, kas me järgmisel kevadel ikka näeme sellist kuuesendist dividendi.”

Järgnevatel kohtadel on dividendimaksjatena Läti ja Leedu ettevõtted – Artea bankas (endine Šiauliu bankas), DelfinGroup, KN Energy, Apranga, ja Pieno žvaigždės.

25st dividende maksvast ettevõttest 11 suurendas dividendi võrreldes eelmise aasta dividendiga, kuuel neist paranes ka omakapitali puhasrentaablus (nt Merko Ehitus, Rokiškio sūris, Vilkyškių pieninė). Tallinna Vee omakapitali puhasrentaablus jäi võrreldava perioodiga sarnasesse suurusjärku.

Nelja ettevõtte (nt Artea bankas, Ignitis Groupe, Harju Elekter) omakapitali puhasrentaablus kahanes, kuid dividend suurenes. Siimanni sõnul võib see olla märk soovist hoida investoritega häid suhteid või et ettevõttel on omakapitali liiga palju ning seda tuleks omanikele jaotada.

Dividende vähendasid nii Coop Pank, LHV Group kui ka TKM Grupp. Arco Vara aktsionärid võtsid eelmisel nädalal vastu otsuse loobuda kvartaalsest dividendist ning ka dividendisumma kahanes. Nendel ettevõtetel kahanes ka omakapitali puhasrentaablus, mis teeb Siimanni sõnul väiksema dividendi mõistetavaks. Dividendi ei maksa üheksa põhinimekirja ettevõtet, millest kuue puhul on Siimanni hinnangul põhjuseks kehvad finantstulemused.

Kapitalikasv on positiivne üllatus

Vastupidiselt levinud arvamusele, et kasv tuleb vaid tehnoloogiast ja Ameerika Ühendriikidest, on Siimanni sõnul ka Balti börsil toimunud märkimisväärne kapitalikasv. Aasta algusest on 17 ettevõtte aktsia hind tõusnud üle 12%, Balti börsi koondindeks on aasta algusest kerkinud ligi 17%, Tallinna börsi üldindeks on tõusnud pea 21%.

Suurimad tõusjad olid kinnisvaraarendajad Pro Kapital, Hepsor ja Merko Ehitus, mille aktsiahinna tõus jäi 57–73% vahemikku. Siimanni hinnangul kehtib Balti börsi kohta endiselt tees, et ka siit on võimalik teenida keskmisest suuremat dividenditootlust võrreldes arenenud turgudega.

“Balti aktsiad oleksid nagu kuskil allahindluse riiulis – soodushinnaga on saadaval, aga ostjaid veel napib,” iseloomustas Siimann praegust Balti börsi olukorda.

Milliseid ettevõtteid peab Siimann kuulikindlateks valikuteks, milliseid aga mustadeks lammasteks, kas Balti börs võiks uuesti saada tagasi hiilgeajad ja millistel ettevõtetel on ees eriti väljakutsuv tulevik, just nendele küsimustele leiab vastused Äripäeva saatest episoodist "Paavo Siimanni analüüs: sentiment näib küll nukker, kuid väikses börsitiigis elu käib".

Lisaks rääkis Siimann, milliste ettevõtete kvartalitulemused teda üllatasid, millistes sektorites näeb ta investorina potentsiaali, mida tuleb dividende saades teada Leedu maksuseadustest, ning ka enda Balti börsi investeeringutest.

Originaalartikkel ja saade on leitav Äripäevast