Kui Paide noormehed Kermo Kolsar, Hendri Kingisepp ja Andre Priks avastasid, et avalikkuses levib tuumaelektrijaamade kohta palju valearvamusi, otsustasid nad teha ise raadiosaate ja kutsuda TalTechi füüsikaprofessori Jaan Kalda appi müüte murdma.

Kolmapäeval, 13. märtsil seadsidki noormehed sammud Tallinna Tehnikaülikooli peamajja, et salvestada tuumaenergia ja -jaamade teemal üks korralik raadiosaade, mis on ühtlasi osa Paide gümnaasiumi keskkonnateemadele keskenduvast kooliprojektist „Ilma hääled“.
„Meie raadioloo pealkirjaks sai valitud “Tuumaelektrijaamade müütide paljastamine”, sest tuumaelektrijaamade teemat uurides leidsime, et inimestel on üsna valed arusaamad nende kohta. Näiteks kuulsime pealt, kuidas meie lennukaaslane mainis, et tuumaelektrijaamadest emiteeriv CO2 gaas tekitab õhusaastet, kuigi see gaas on vaid veeaur. Niisiis tahame luua raadioloo, millega purustame inimeste valearvamused tuumaelektrijaamade kohta,“ selgitab Kermo.
Saate planeerimisel jõudsid noormehed üksmeelselt järelduseni, et saade saab veel parem, kui müüte aitaks murda ekspert. Nii otsustati intervjueerida TalTechi füüsikaprofessorit Jaan Kaldat, kes on meedias sel teemal sõna võtnud ning oskab keerulised teadusteemad ka tavalisele inimesele huvitavaks muuta. Paljud noored üle Eesti teavad teda ka füüsikaolümpiaadi eestvedajana.
Kuidas saade õnnestus ja millest noormehed professor Kaldaga rääkisid, loe edasi Järva Teatajast.