Tallinna Tehnikaülikool

Tehisintellekt pole suutnud arstide tööd üle võtta, kuid töö olemus on aastatega siiski muutunud, avaldab Tallinna Tehnikaülikooli professor ja Ida-Tallinna keskhaigla radioloog Peeter Ross ajakirjale Tervis Pluss antud värskes intervjuus. Vaatamata sellele, et Eestile vaadatakse e-tervise valdkonnas alt üles, ei saa me Rossi sõnul aga sugugi loorberitele puhkama jääda.

Peeter Ross

"Kui ma noore radioloogina kirjeldasin ühe päevaga kümme uuringut – ja seda peeti tubliks tulemuseks –, siis nüüd pole sada uuringut mingi probleem. Röntgenifilme võib näha veel Ameerika haiglaseriaalides, kuid Eesti meditsiinis mitte. Meil annab otsida tervishoiutöötajaid, kes ei kasutaks otsuste tegemisel tervise infosüsteemi," tunnistab Ross, keda on nimetatud ka patsiendiportaali digilugu.ee üheks "isaks". 

Kas e-tervise infosüsteemi, sh patsiendiportaali, saab pidada jätkuvalt Eesti edulooks?

"Kui tahame Eesti tervise infosüsteemi teiste riikidega võrrelda, saab tõesti öelda, et oleme edukad. Eriti viimastel aastatel on tulnud meile palju tellimusi väljastpoolt, kusjuures mõnikord ei tahetagi teada, mida me konkreetselt teeme, vaid öeldakse: „Palun tõstke see asi, mis teil seal on, meile.“ Seda me muidugi kahjuks teha ei saa, see on ikka palju keerulisem protsess. Olen ligi kümme aastat olnud nii maailmapanga, Aasia arengupanga kui ka Saksa arengupanga konsultant, eelmisel aastal ka WHO konsultant suuremate digiterviselahenduste rakendamisel. Nii et olen näinud ligi kahekümne riigi e-tervisesüsteemide tegemist, ise seal juures olnud ja nõu andnud. Eesti edulooks saab pidada seda, et näen arstina kohe andmeid uuringutest, mis on inimesele varem tehtud. Kas kujutate ette, et maailma mastaabis on see siiani haruldus?"

Loe pikka intervjuud Tallinna Tehnikaülikooli professori Peeter Rossiga ajakirja Tervis Pluss värskest numbrist!