Pärast aastakümneid kestnud ettevalmistusi toimus oluline areng Euroopa Liidu (EL) patentide vallas - 1. juunil 2023 jõustus ühtne patendikohtu leping (UPCA) ning ühtse toimega Euroopa patendi (UP) süsteem sai teoks.
Poliitilistel põhjustel (Hispaania vaidlustas keelenõuded) ja Brexiti tagajärjel (kohus tuli asutada Londonis) edasi lükatud leping võis välisvaatlejale tunduda keeruline ja mõttetu, kuid nüüd on meil võimalus saada osa Euroopa patentide uuest ajastust. Ühtsete patendikaitse aluste kehtestamine EL 17 liikmesriigis muudab menetluse lihtsamaks ja kuluefektiivsemaks.
Ühtne patendikohus (UPC) on samm edasi, tagades ühtse õiguskaitsepatendi rikkumiste ja kehtivuse küsimustes. See muudab patendikaitse protsessi läbipaistvamaks ja tõhusamaks. UPC ei ole lihtsalt uus kohus, vaid ka võimalus vähendada kulukaid paralleelseid kohtuvaidlusi, aidates seeläbi suurendada õiguskindlust. Lisaks toimib UPC kolmekordselt: see suurendab õiguskindlust ja seetõttu kasvab nõudlus patentide järele, see motiveerib madala patenteerimisaktiivsusega EL-i riikides (nagu Eesti, Kreeka, Rumeenia, Slovakkia ja Bulgaaria) asuvaid ettevõtteid taotlema rohkem patente, ning UPC kohtuvaidluste kulud on oluliselt madalamad kui Euroopa patendikonventsiooni alusel peetava õigusemõistmise korral.
Uue süsteemi teeb eriti põnevaks eelised, mida see toob väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele (VKEd) ning idufirmadele. UP-de kasutuselevõtt peaks stimuleerima patenteerimisaktiivsust kogu Euroopas, sealhulgas Eestis. Samuti muudab see protsessi kulutõhusamaks, võimaldades rohkemal arvul ettevõtjatel kaitsta oma intellektuaalomandit. Seetõttu on oluline, et Eesti koolitaks olemasolevaid ja tulevasi patendikohtunikke, advokaate, patendiameti töötajaid ja eksperte UPC nõudeid silmas pidades.
Tegemist on uue arengusuunaga, mis avab lähitulevikus uusi uksi nii ettevõtjatele kui ka tulevastele ja praegustele TalTechi üliõpilastele. Lisaks on majandusteaduskonnas juba täna võimalus alustada õpinguid õigusteaduses, kus on kokku pandud 30 EAP intellektuaalomandiõiguse kursuse semester, kus õppijal on võimalus saada selles valdkonnas praktilisi kogemusi ja teadmisi.
Meie pühendunud õppejõud ja teadlased on juba astunud samme, et pakkuda valdkonnas kvaliteetset haridust ja teadmisi. Intellektuaalomandiõiguse kursused on osa meie õppekavadest, andes õpilastele vajalikud teadmised ja oskused, et seista silmitsi uute väljakutsetega.
Lisaks pakume koostöövõimalusi teiste Euroopa ülikoolidega Saksamaal, Prantsusmaal, Hispaanias, Rootsis, Ühendkuningriigis jm, et rikastada õppekava ja anda üliõpilastele võimalus saada rahvusvahelisi kogemusi. See on oluline samm, mis aitab tudengitel olla rahvusvaheliselt konkurentsivõimeline. UPC loob uusi võimalusi ka Eestile tervikuna, andes meile võimaluse olla osa Euroopa patendimaastikust ning panustada innovatsiooni ja majanduskasvu.