Tallinna Tehnikaülikooli osalusel korraldatava konverentsi Forum Wood Building Baltic esindajad lubavad puitehituse renessansi.

Puitehituse integreeritud disaini käsitlevale konverentsile pani hea aluse Zürichi Tehnikaülikooli professor Andrea Frangi. Ta tõi välja selle, kuidas senine teadus- ja arendustöö puitehituses annab vastuseid paljudele tänastele linnalistele väljakutsetele. Kliimakriisi ja kasvava süsinikuemissiooni tingimustes võimaldab puitehitus luua nn nullheite-hooneid. Moodsad puitmaterjalid (GLT, CLT) ja ehitustehnoloogiad võimaldavad traditsioonise puitehituse piire oluliselt nihutada, kahandamata samas puitehituse alaste kutseoskuste olulisust. Digitaalsed meetodid projekteerimises ja tootmises ning elementide tehases tootmine loovad eeldused kiiremaks, efektiivsemaks ja kestlikumaks ehituseks.
Professor Frangi demonstreeris märkimisväärseid prototüüp-maju, aga ka seda, kuidas uudsed lahendused leiavad kasutamist ka tavalistes eluhoonetes, soodustades parimate praktikate ja tipptasemel lahenduste levikut.
Ettevaatavalt hoiatas professor aga puitehituse nn maksimeerimise eest. Kuigi maailma kliimakriisi pidurdamiseks ja ehituse jalajälje vähendamiseks (ehitusest pärineb 38% maailma süsinikuheitmest) on oluline rõhutada puidu kui ehitusmaterjali plusse, on puitehituse mahtude suurendamisel oma kõrvalmõjud. Tõestus: kui me soovime kõik Euroopa rahvaarvu suurenemisest ja elukeskkonna vajaduste kasvamisest tingitud uusehitused rajada lähiaastail puidust, vajame aastani 2030 140 miljonit kuupmeetrit puitu, mis ületab kaugelt Euroopa riikide metsade puidutootmise võime. Seega ei seisne puitehituse imperatiiv mitte ainult tarbimise suurendamises, vaid CO2 heitkoguste minimeerimises tarbimise vähendamise ja taaskasutuse kaudu. Lõppkokkuvõttes nõuab edasiminek holistilist lähenemist, mis minimeerib CO2 heitkoguseid samal ajal, kui puidust ehitamise potentsiaali kasutatakse jätkusuutlike linnatulevikude kujundamiseks.
Puitehituse Konverents Forum Wood Building Baltic toimub 27. – 28. veebruaril Tallinnas Kultuurikatlas. Konverentsi korraldab on Tallinna Tehnikaülikool koos Forum Holzbau ja Eesti Kunstiakadeemiaga. Paralleelselt sellega toimub Baltikumi puitehituse mess.