Tallinna Tehnikaülikool

Keemia ja biotehnoloogia instituudi doktorant Laura Truu kaitses 21. mail 2024 edukalt oma doktoritööd "The Permeability of Mitochondrial Outer Membrane and Metabolic Plasticity in Colorectal Cancer" ("Mitokondrite välismembraani läbitavus ja metaboolne plastilisus käärsoolevähis"). Töö juhendaja on KBFI juhtivteadur Tuuli Käämbre, PhD ning ning oponentideks olid Mari Nygård, MD, PhD (Norra Vähiregistri arendusosakonna juht)  ja Ago Rinken, PhD (Tartu Ülikooli bioorgaanilise keemia professor).

Õnnitleme Laurat eduka kaitsmise puhul ja esitame sel puhul mõned küsimused:

Laura Truu doktoritöö
Vasakult:  Tuuli Käämbre PhD, Laura Truu PhD, Mari Nygård MD, PhD ja Ago Rinken PhD.

Millest sinu doktoritöö räägib ja miks see teema on oluline? 

Minu doktoritöö rõhutab jämesoolevähi rakkude energiametabolismi ümberprogrammeerimise keerukust ja olulisust, eriti ATP sünteesi regulatsiooni osas. Tulemused pakuvad väärtuslikke teadmisi jämesoolevähi ainevahetuslikust heterogeensusest ja rõhutavad mitokondrite tiheduse ja metaboolse plastilisuse tähtsust kasvaja arengu mõistmisel. Uurimus annab panuse onkoloogia ja molekulaarbioloogia valdkonda, selgitades ainevahetuslikke muutusi mitokondrites ja nende mõju vähi arengule ja progresseerumisele, sillutades teed edasistele uuringutele, et uurida mitokondriaalse ainevahetuse potentsiaali suunatud vähiravis ja diagnostikas.

Millised on sinu plaanid pärast doktorikraadi omandamist?

Kuna töötasin poole doktorantuuri ajal juba SYNLABis, siis kohe ei toimu minu karjääris suuri muudatusi. Olen leidnud töö, mida armastan. Küll aga näen, et edaspidi annab doktorikraad minule suure kindlustunde ja paindlikkuse karjääris nii Eestis kui ka välismaal.

Mida soovitad neile, kes alles kaaluvad doktoriõppesse astumist?

Doktoriõppesse astumiseks tuleks valida hoolikalt uurimisteema ja juhendaja, et püstitada ning toetada doktorandi akadeemilisi eesmärke. Valmistada tuleks end ette intensiivseks tööks, mille jooksul tuleks säilitada samal ajal hea ajaplaneerimise ja vaimse tervise tasakaal. Teekond on põnev ning kindlasti arendav ja väljakutseid pakkuv, aga ega mugavustsoonis arengut ei toimugi.