Olin juba töö tõttu Eestis ja TalTechi tase tundus väga hea, seega ei näinud ma põhjust oma MBA kraadi mujal teha.
TalTechi majandusteaduskonnal on muljetavaldav hulk vilistlasi, keda on kokku juba veidi üle 28 000. Aastast 2003 on teaduskond pakkunud ka ingliskeelset õpet, tänu millele on tänane vilistlaskogukond rahvusvaheline - vilistlasi on ligi 80 erinevast riigist.
Uurisime, kuidas on tänane ettevõtte Passware operatsioonide direktor Madalmaade Kuningriigist pärit Pietro Costantino Graziano Usai TalTechis omandatud oskusi rakendanud ja missugust tööd ta täna teeb.
Kus töötad täna ja milline teekond (juhus/tegevus) selleni viis?
Olen operatsioonide direktor firmas Passware, mis tegutseb kohtuekspertiisi andmeturul, ning on üks kogenumaid ülemaailmseid tegijaid, pakkudes õiguskaitseorganitele ja suurettevõtetele juurdepääsu parooliga krüpteeritud dokumentidele. Teostame seda tarkvara ja GPU kiirenduse kombinatsiooni abil. Teeme koostööd peamiselt õiguskaitseorganite ja suurettevõtetega, kuid meil on ka mitmeid B2C tooteid.
Minu praegune töökoht võlus mind, kuna tahtsin töötada ettevõttes, mis töötaks peamiselt globaalselt ja kus inglise keel oleks töökeeleks. Ma ei otsinud töötamise võimalust mitte ainult Eestis; just enne Passware'i kuulutuse leidmist olin juba peaaegu valmis asuma ametisse välismaal. Leitud ettevõte sobis mulle suurepäraselt, kuna omanikuks on Eestis elav globaalse taustaga välisriigi kodanik. Lisaks oli ettevõte juba viis aastat enne minu tööle asumist tublisti kasvanud ning jõudsalt üle maailma laienenud.
Enamik väljakujunenud Eesti ettevõtteid on loonud väga suletud kultuurilise töökeskkonna, kuhu on välismaalasena väga raske siseneda, isegi kui eesti keelt oskad. Eesti meeskondade juhtimist on siin raske välismaalasele usaldada. Lisaks töökultuurile töötatakse sageli väga piiratud geograafilises piirkonnas. Vaatasin ka start-up-ide poole, kuid vaid vähesed neist olid laienemisfaasis.
Kuidas sündis otsus tulla Eestisse õppima?
Olin juba töö tõttu Eestis ja TalTechi tase tundus väga hea, seega ei näinud ma põhjust oma MBA kraadi mujal teha.
Millisel õppekaval õppisid ja miks toona nii otsustasid?
See oli MBA rahvusvahelise äri õppekava. Valisin selle, kuna mul oli selles valdkonnas juba bakalaureusekraad, ning mul oli alati olnud eesmärk lisada sellele MBA kraad.
Mis on Sinu arvates antud valdkonna tugevus tänasel tööturul?
Minu MBA ja töökogemus on andnud mulle põhitõed, mis on vajalikud töötamiseks juhtivatel kohtadel rahvusvahelise äris. Iseäranis niisugune väike riik nagu Eesti peaks mõtlema globaalselt, kuna kohalik turg on ettevõtlusele keskendumiseks liiga väike. Rahvusvaheline kaubandus, rahvusvahelise töötajaskonna ja projektide juhtimine ning kultuuriteadlikkus on kõik põhitõed, mida selles õppekavas käsitleti.
On sul meeles mõni lõbus seik või meenutus ülikooli õpingute ajast?
Mulle meeldisid väga meeskonnatöö ülesanded, näiteks hotelli juhtimise case study, mille pidime läbi tegema. Tekkis väga naljakas olukord, kui kogu rahanduse MBA õppegrupp kukkus läbi Itaalia õppejõu poolt läbi viidud eksamil, välja arvatud mina, kes ma võtsin seda ainet lisakursusena lihtsalt huvi pärast. Itaalia õppejõud märkis, et Eesti rahandusmaailma creme de la creme põrus, ning ainus, kes rahandusalasest materjalist aru sai, oli keegi rahvusvahelises äri õppekavalt.
Tagasi mõeldes õpingutele, siis mis võiks ülikool täna teisiti teha, et olla veelgi parem?
Meil olid ainult mõned meeskonnaprojektid, kuid minu meelest oleks neid võinud rohkem olla.