Piret Hirv töötab teadus- ja ärilinnaku Tehnopol tervisetehnoloogia valdkonnajuhina. Ta on töötanud ka sotsiaalministeeriumis e-teenuste ja innovatsiooni nõunikuna ning Eesti eesistumise ajal Euroopa Liidu Nõukogus tegeles Piret eTervise poliitikaprogrammi väljatöötamise ja elluviimisega ning rahvusvaheliste organisatsioonide ja võrgustike kontaktametnikuna koordineerides ta piiriüleste tervishoiuteenuste tegevusi. Piret on lõpetanud õenduse eriala Tallinna Tervishoiukõrgkoolis ning seejärel tervishoiutehnoloogia eriala Tallinna Tehnikaülikoolis. Lisaks on tal kraad ärijuhtimises ning kommunikatsiooni ja suhtekorralduse erialal.
Kus ja kellena tervishoiutehnoloogia eriala lõpetajad töötavad?
Magistriprogrammi lõpetajate hulgas on nii iduettevõtete juhte, tehnoloogiafirmade tootejuhte ja ka haigla innovatsioonijuhte. Nii mõnedki töötavad riigiasutustes ja ka erinevate tervishoiuteenuste pakkujate juures.
Missuguse uuendusliku e-tervise lahenduse leiutamine on sinu unistus?
Ootan pikisilmi lahendust, mis tuginedes minu TERVISE- ja GEENIandmetele annaks nõu, kuidas tulevikus vältida kroonilisi haigusi. Ma tahaks, et see lahendus oleks kindlasti integreeritud minu terviseandmetega riiklikus terviseinfosüsteemis. See võimaldaks ennetada tervisega seotud riske andmetele tuginedes ning ma saaks elada tervena vähemalt 100-aastaseks.
Kuidas digirevolutsioon on tervishoidu mõjutanud?
Ma pigem näen digis evolutsiooni kui revolutsiooni. Tervises areng liiga kiiresti ei toimu.
Mis on järgmine suur läbimurre, mida Sa põnevusega ootad?
Päris reaalselt ja lähitulevikus ootan põnevusega nõusolekuteenuse rakendumist tervise valdkonnas. Ma loodan, et nõusolekuteenus loob viimaks võimaluse nii tervise- kui ka geeniandmete kasutamiseks inimese enda soovitud lahendusteks.
Lahedaim asi, mis on tööl juhtunud?
Kogu ühiskonnale ootamatult sülle kukkunud võimalus (küll läbi paratamatu olukorra) korraldada koosolekuid ja seminare üle videosilla. Ühelt poolt hoiab see tohutult aega kokku. Teisalt on huvitavalt ja professionaalselt korraldatud online-seminaride kuulajaskond palju laiem hea kohvilauaga füüsilises keskkonnas korraldatud ürituste omast.
Kuula ka Pireti intervjuud TalTech Digital Health podcastis.
E-tervise lahendused on olulisemad kui kunagi varem. Lisaks vananevale rahvastikule peame kohanema epideemiaga. Seetõttu on kasvavalt olulised digitaalsed tehnoloogiad, mis aitavad pakkuda ravi kaugelt, aitavad ennetada haigusi, analüüsida suurandmeid või ennustada tuleviku terviseriske. Targalt juurutatud e-tervise tehnoloogiad aitavad muuta tervishoidu kvaliteetsemaks ja kättesaadavamaks. E-tervise õppekava koolitab seetõttu tervishoiu muudatuste juhte – inimesi, kes oskavad uusi digitaalseid tervishoiu tehnoloogiaid välja töötada ja edukalt kasutusse viia. See rahvusvaheline õppekava annab interdistsiplinaarsed teadmised ja oskused innovatsioonist ning digitaalsete lahenduste juurutamisest. Siit saavad alguse uued tehnoloogia-idud ja kõrgetasemelised teadustööd. Meie lõpetajad on asutanud ettevõtteid, töötavad teadusmaailmas ja start-up'ides, tervishoiuasutustes ja riigisektoris. Meie lõpetajaid ühendab missioon muuta tervishoid targa digitaliseerimisega tulevikukindlaks! Õpe toimub inglise keeles. Tutvu õppekavaga: www.taltech.ee/e-tervis