Reedel, 13. novembril veebis toimuval ja üle 280 inimese võõrustaval põlevkivikonverentsil tutvustatakse uusimaid valdkonna saavutusi ning arutatakse sektori väljavaateid seoses rohepöördega.

Konverentsil teevad ettekande energeetikavolinik Kadri Simson Euroopa Komisjonist, Taani Aalborgi Ülikooli nooremteadur Silver Sillak, Tallinna Tehnikaülikooli vanemteadur Oliver Järvik ja Viru Keemia Grupp AS projektijuht Kitty Teimann. Välisesinejatena keskenduvad Norra teadlased Freddy Garcia, Kristina Jordal ja Jorg Aarnes olulisele Eesti põlevkivitööstust puudutavale teemale nagu CO₂ kinnipüüdmine ja selle toormena kasutamine.

Diskussioonis rohepöörde teemal vestlevad konverentsi stuudios energeetikavolinik Kadri Simson, majandus- ja taristuminister Taavi Aas, Eesti Energia juhatuse esimees Hando Sutter, Viru Keemia Grupi juhatuse aseesimees Meelis Eldermann ja Tallinna Tehnikaülikooli vanemteadur Hella Riisalu.

Konverentsi modereerib Tallinna Tehnikaülikooli Virumaa kolledži rakendusliku keemia professor ja põlevkivi kompetentsikeskuse teadusjuht Allan Niidu.

„Põlevkivitööstus oma taristu, teadmiste ja inimestega seisab vastastikku muutustega. Samas ei ole põlevkivitööstusele lähiajal alternatiivi. Ei saa ka lõhkuda toimivat tööstust enne kui uued alternatiivid peale ei kasva. Meie kohalikku maavara tuleb kasutada varana ning sektor peab arenema omasoodu kunstlike takistusteta. Kutsume konverentsil aru pidama, kuidas targalt edasi tegutseda,“ selgitas TalTech Virumaa kolledži põlevkivi kompetentsikeskuse juhataja Kalle Pirk.

Konverentsil esitletavast 2019. aasta Eesti põlevkivitööstuse aastaraamatust saab teada, et põlevkivisektori panus riigikassasse oli 121 miljonit eurot, põlevkiviõli toodeti rekordkoguses ning CO2 emissioon vähenes võrreldes 2018. aastaga koguni 40% võrra. See tendents jätkub otsepõletamise vähenemise ja õlitootmise osakaalu suurenemisega. Konverentsi päevakava on avaldatud kompetentsikeskuse kodulehel.

Konverents on järelvaadatav põlevkivi kompetentsikeskuse Youtube kanalil alates 16. novembrist.

Tallinna Tehnikaülikooli Virumaa kolledži põlevkivi kompetentsikeskus korraldab Ida-Virumaal põlevkivikonverentsi 12. korda. Konverentsi korraldamist toetab Euroopa Liidu Euroopa Regionaalarengu Fond.

Lisainfo: Annely Oone, turundus- ja kommunikatsioonijuht, tel 52 10 802, annely.oone@taltech.ee, www.pkk.ee