Tallinna Tehnikaülikool
  • Projekt: Interaktiivne portatiivne katsebassein
  • Rahastaja: Eesti Teadusagentuur
  • Periood: mai 2016-aprill 2017
  • Eesmärk: merenduse ja tehnikateaduste, täpsemalt laevaehituse populariseerimine põhikooli ning gümnaasiumiastme õpilaste hulgas
ETAG
HTM

Mudelkatsebasseini maketi abil on lihtne selgitada ja kogeda, miks erineva kujuga laevad käituvad täpselt samades oludes erinevalt. Miniatuurne lastele mõeldud katsebassein on ebatäpne koopia maailma esimesest mudelkatsebasseinist, mille lõi William Froude.

3 m pikk, 1,1 m lai ja 0,5 m sügav minibassein täidetakse 15 cm sügavuses veega. Basseini küljes oleva rakise abil saab paralleelselt ühesuguse veojõuga sõidutada kaht erineva kujuga (nt kuubi, tilga vms kujuga) katsekeha või miniatuurset paadimudelit, et võrrelda nende veetakistust. Katsekehadele saab lisada raskust, et võrrelda veetakistuse muutust seoses süvise muutumisega.

Portatiivne bassein võimaldab noortele suunatud üritused viia koolidesse ja mereüritustele, korraldada õppemängulisi paadirallisid koos mudelite ettevalmistamise ja veetakistuse hindamisega jmt.

Portatiivse katsebasseini komplekt koosneb katsestendist ja paadimudelitest:

  • Ujuvkehade hüdrodünaamilise katsetamise stend – bassein koos rakisega. Basseinis paikneb rakis, kus saab paralleelselt ühesuguse veojõuga sõidutada kaht erineva kujuga (nt kuubi, tilga vms kujuga) katsekeha või miniatuurset paadimudelit, et võrrelda nende veetakistust. Katsekehadele saab lisada raskust, et võrrelda veetakistuse muutust seoses süvise kasvuga.
  • Erineva kujuga väikesed läbipaistvad paadimudelid hüdrostaatilisteks katseteks. Mudelite sees on teljel liigutatavad raskused ning millega saab muuta paadi raskuskeset ja metatsentrilist keset. Võimalik katsetada eri ujuvkehade hüdrodünaamilisi omadusi, nagu kaldenurga (kreeninurga) muutus jm.
  • Purjepaadi mudelid, kus purjeka kere on kõigil mudelitel ühesugune, aga purje asendit saab muuta. Ventilaator puhub tuult ja katsetaja saab seada purjeka tuulde. Õige purje asendi puhul hakkab purjekas liikuma. Õige asendi leidmisega õpitakse, kuidas puri (õhuvoolus asuv püstine tiib) töötab ja kuidas muutub selle asendist tulenevalt veojõud.

Projekti elluviimist toetasid Haridus- ja Teadusministeerium ja SA Eesti Teadusagentuur.

Laeb infot...