Tallinna Tehnikaülikool

Projektil HERCCULES on hea meel kuulutada välja esimene tutvustamisüritus, mis toimub 13. juunil 2024 Tallinna Tehnikaülikoolis.

poster against the background of Tallinn Old Town

Ürituse raamistik

Pariisi kokkuleppe kliimaeesmärkide saavutamiseks tuleb 2050. aastaks globaalseid CO2 heitkoguseid oluliselt vähendada. Euroopa Liit kavatseb 2030. aastaks vähendada kasvuhoonegaaside heitkoguseid (GHGE) vähemalt 55% võrreldes 1990. aastaga ja 40% võrreldes 2005. aastaga, lõpliku eesmärgiga saavutada 2050. aastaks kliimaneutraalsus, sealhulgas kasvuhoonegaaside nullnetoheitmed.

Umbes 50% Euroopa süsinikdioksiidi heitkogustest pärineb tööstus- ja energiasektorist. Süsinikdioksiidi kinnipüüdmine, kasutamine ja ladustamine (CCUS) on üks kaheksast strateegilisest nulltehnoloogiast, millel võib olla ülioluline roll selle tagamisel, et Euroopa energiamahukad tööstused ja energiasektor suudavad liikuda kliimaneutraalsuse poole ning EL võib saavutada oma eesmärgi neto-null kohustuste täitmisel.

Net-Zero Industry Act tegi ettepaneku kiirendada CO2 kogumist ja saavutada 2030. aastaks geoloogilise ladustamise maht 50 Mt CO2 aastas ning toetada süsinikdioksiidi kinnipüüdmise ja ladustamise projekte, suurendades CO2 ladustamiskohtade kättesaadavust.

Osalejad on kahest Horizon Europe projektist

Üritust korraldavad ettevõte SHOGenergy ja TalTechi geoloogia instituut, esindades vastavalt kahte ainulaadset Horizon Europe projekti:

1) teadus- ja innovatsiooniprojekt HERCCULES (HEROES IN SOUTHERN EUROPE TO DECARBONISE INDUSTRY WITH CCUS) on esimene täisahelaga CCUS-i näidisprojekt Lõuna-Euroopas, mis keskendub Põhja-Itaalia ja Kreeka klastrite tsemendi ja energia jäätmesektoritele. HERCCULES koordinaator on LEAP (Piacenza Energy and Environment Laboratory), Horizon Europe programm kestab 5 aastat (2023-2027) ning projekti kaasrahastavad 23 partnerit koondava konsortsiumi tööstuspartnerid.

2) projekt CCUS ZEN (Zero Emission Network to facilitate CCUS uptake in the industry) keskendub Läänemere ja Vahemere piirkondadele ning selle eesmärk on suurendada ja jagada teadmisi CCUS-i kohta ning kiirendada selle kasutuselevõttu tööstuses. Projekt on SINTEF-i koordineeritav koordineerimis- ja tugitegevus, mida rahastatakse Horizon Europe programmist 2,5 aasta jooksul ning mis hõlmab 15 projektipartnerit ja 40 võrgustikupartnerit. CCUS ZEN projekt arendab piiriüleseid pikaajalisi täisväärtusahela CCUS stsenaariume Baltikumi ja Vahemere piirkondades.

Päevakava

Üritus algab kell 9.00 tervituskohviga, järgneb kaks sissejuhatavat sessiooni, kus tutvustatakse kahte ürituse kaaskorraldajaks olevat projekti, nende viimaseid tulemusti ja tulevaste tegevuste plaane. Seejärel on osalejatel võimalus süveneda mõnesse olulisse teemasse, nagu CO2 kogumine jäätmejaamades (A2A – HERCCULES) koos transpordi ja ladustamise infrastruktuuri (ENI – HERCCULES) tulevikustsenaariumitega. Põhiettekanneteks on Baltikumi CCUSe stsenaariumi tehnomajanduslik modelleerimine (Rambol-CCUS ZEN) ning väärtusahela stsenaariumide analüüs Baltikumi ja Vahemere piirkonnas (TalTech-CCUS ZEN).

Ürituse viimane sessioon on pühendatud eeskirjadele, avalikkusega suhtlemisele ja poliitikaküsimustele (IOM LAW – CCUS ZEN; Fraunhofer ISI – HERCCULES). Paneeldiskussioonis osalevad HERCCULESi ja CCUS ZENi eksperdid, võrgustikupartnerid ja kohalikud sidusrühmad. Paneeldiskussioon hõlmab kõiki päeva jooksul tutvustatud CCUS-i teemasid.

Üritus on kohtumiskohaks sidusrühmadele, poliitikakujundajatele, tööstuse esindajatele ja teadlastele, et pidada konstruktiivset dialoogi valdkonna võtmeküsimustes.

Päevakava

Liituge meiega 13. juunil 2024 Tallinna Tehnikaülikoolis toimuval üritusel Zoomi kaudu: kohtute Euroopa parimate CCUS-ekspertidega!

HERCCULES projekt on saanud rahastust Euroopa Liidu raamprogrammist Horisont Euroopa teadus- ja uuendusprogrammist toetuslepingu nr 101096691 alusel. Käesolevas dokumendis väljendatud seisukohad ja arvamused on aga ainult autorite omad ega pruugi kajastada Euroopa Liidu ega Euroopa kliima-, infrastruktuuri- ja keskkonnaameti (CINEA) seisukohti. Ei Euroopa Liit ega rahastav asutus ei saa nende eest vastutada.

CCUS ZEN projekt on saanud rahastust Euroopa Liidu raamprogrammist Horisont Euroopa teadus- ja innovatsiooniprogrammist grandilepingu nr 101075693 alusel.

CCUS ZEN projekt on saanud rahastust Suurbritannia Teadusuuringute ja Innovatsiooni (UK Research and Innovation – Innovate UK) kaudu Innovatsioonifondist.