20.-21. novembril Sloveenias, Koperis, Primorska ülikooli korraldatud kolmandal konsortsiumi kohtumisel jõudis PRO-Coast projekt olulise verstapostini. Kõigi 20 projektipartneri osalemine võimaldas põhjalikku arutelu nii projekti esimese aasta edusammudest kui ka järgmise aasta strateegilisest planeerimisest, luues aluse edukaks 2025. aastaks.
PRO-Coast projekti eesmärk on üheksa juhtumiuuringu kaudu analüüsida keerulisi tegureid, mis kujundavad inimeste käitumist ja otsuseid rannikualade keskkonnakaitses. Uuritakse näiteks käitumismustreid, antropogeenseid tagajärgi, elustiilivalikuid ning kultuurilisi ja eetilisi väärtusi. Ühtlasi on projekti eesmärk on kaasata lai sidusrühmade ring, sealhulgas kodanikuühiskond, poliitikakujundajad, finantsjuhid ja tööstuse esindajad, et luua tõhusad strateegiad keskkonnajuhtimise parandamiseks ja kohalike kogukondade jätkusuutlikkuse edendamiseks.
Kahepäevase kohtumise käigus jagasid partnerid oma edusamme, käsitlesid probleeme ja seadsid ambitsioonikaid tulevikueesmärke.
Esimesel päeval keskenduti viimase kuue kuu saavutustele ja väljakutsetele seitsmes tööpaketis, sillutades teed edasisteks uuendusteks. Päeva lõpetas avatud arutelu, mis edendas teadmiste ja kogemuste jagamist. Õhtul toimus õppesõit Strunjani kaitsealale, mis on tuntud oma soolafarmide ja looduskauni Aadria mere rannikuala poolest. Osalejad said kohapeal näha projekti positiivset mõju bioloogilisele mitmekesisusele ja looduskaitsealgatustele.
Teisel päeval esitlesid kõik üheksa juhtumiuuringute partnerit oma tegevusi, saavutusi ja väljakutseid, mida nad on projekti esimesel aastal kohanud. Koos ekspertidega töötati välja indikaatorid, mis aitavad mõõta looduskaitsealgatuste edenemist.
PRO-Coast soovib anda kogukondadele ja kodanikuühiskonnale volitusi bioloogilise mitmekesisuse ja ökosüsteemi teenuste taastamiseks ja säilitamiseks kogu Euroopas. Projekti eesmärgi saavutamiseks kaasatakse sidusrühmi mitmesuguste ürituste kaudu – töötubadest ja koolitustest konverentside ja veebifoorumiteni, mis on leitavad projekti ametlikul veebisaidil (www.pro-coast.eu).
Projektis osaleb lai valik spetsialiste – ökolooge, sotsiaalteadlasi ja poliitikakujundajaid – mis rikastab arutelusid ja pakub uuenduslikke lahendusi. Järgmise kahe aasta jooksul loodetakse arendada murrangulisi tehnoloogiaid ja lähenemisviise, mis jätavad püsiva jälje keskkonnakaitsesse.
PRO-Coast'i projektist: Projekt ühendab 20 partnerit 14 riigist: Belgia, Kreeka, Hispaania, Itaalia, Saksamaa, Eesti, Rumeenia, Montenegro, Küpros, Malta, Ühendkuningriik, Sloveenia, Norra ja Iirimaa. Koostöös kogutakse ja sünteesitakse teadmisi, et toetada teadlikku otsustamist, parandada kogukonna osalust ja integreerida kohalikud teadmised poliitikakujundamisse.
Projekti koordinaatorid: Dr. Julie Ewald ja Professor Robert Kenward
TalTechi Tartu Kolledžist osalevad projektimeeskonnas projektijuht Kaire Luuk, vanemlektor Jane Raamets ja nõunik Mari Ivask.
Projekti kogueelarve on ligi 3,3 miljonit eurot, millest Tartu kolledži tegevuste eelarve moodustab 107 525 eurot. Projekt kestab 3 aastat ja selles osaleb kokku 20 partnerorganisatsiooni, mille hulgas on nii teadusasutusi kui ka kodanikuühendusi. Projekti juhtpartner on ESUG (European Sustainable Use Group) Belgiast.
Lisainfo ja kontakt:
Kaire Luuk
PROCOAST projektijuht
Kaire.luuk@taltech.ee