Sihtasutus Professor Karl Õigeri Stipendiumifond kuulutas välja 2025. aasta kevadsemestri stipendiaadid. Pärast põhjalikku analüüsi otsustas sihtasutuse nõukogu määrata stipendiumid doktorant-nooremteaduritele Jane Liise Vihmannile ja Kätriin Onemarile, kelle uurimisteemad olid silmapaistvad nii teadusliku taseme kui ka valdkondliku asjakohasuse poolest.
Professor Karl Õiger kinnitas: „Mõlema stipendiaadi uurimistöö teemad on väga olulistel aladel: liimpuidu tulepüsivus ning kliima soojenemise tõttu elamute sisekliima ülekuumenemise vältimine.“
Jane Liise Vihmann uurib liimitud puidu liimvuukide terviklikkust tulekahjusituatsioonides – teema, mis on oluline puitehitiste ohutuse ja kestlikkuse seisukohalt. Vihmann on siiralt tänulik professor Karl Õigeri stipendiumifondile, et tema teadustööd puitkonstruktsioonide tuleohutusest on märgatud ja tunnustatud. „Liimvuukide käitumise mõistmine tulekahju ajal on väga oluline, et tagada kaasaegsete puithoonete turvalisus ja vastavus standarditele. Minu teadustöö aitab kaasa selgemate aluste loomisele liimvuukide tulepüsivuse hindamiseks ja standardiseerimiseks Euroopas. Sellise auväärse komisjoni tunnustus innustab jätkama teadustööd ning stipendium toetab edasiste uuringute läbiviimist,“ kinnitas Jane Liise Vihmann. Tema doktoritööd juhendab professor Alar Just.
Kätriin Onemar keskendub Eesti elamute sisekliima tagamisele ja ülekuumenemise vältimisele, panustades kaasaegse elukeskkonna kvaliteeti ning energiatõhususse. Onemari doktoritöö juhendajateks on professor akadeemik Jarek Kurnitski ja vanemteadur Raimo Simson.
Stipendiaatidele pakkusid tugevat konkurentsi ka sellised noored ehitusteadlased nagu:
- Kerta Kõiv, kes arendab looduslähedasi lahendusi linna sademevee haldamiseks, pakkudes uudseid lahendusi linnakeskkonna kestlikuks arendamiseks;
- ja Cristin Marii Titma, kes analüüsib ehitussektori ringmajanduse võimalusi, uurides, kuidas olemasolevaid ressursse – nagu varemed või lõpetamata hooned – saab kaasata uute ehitiste kavandamisse, vähendades sellega uue materjali vajadust.
Professor Karl Õigeri Stipendiumifond asutati 2011. aastal ning see toetab üliõpilaste ja doktorantide-noorteadlaste silmapaistvaid teadustöid, korraldab täiendkoolitusi ehitusinseneridele, projekteerijatele ja arhitektidele ning kirjastab ehitusalast kirjandust.
Karl Õiger on legendaarne Eesti ehitusteadlane, kelle uurimistöö teemadeks on ripp-, telk- ja puitkatusekoorikud; puit-, plast- ja komposiitkonstruktsioonid, ehitiste renoveerimine-restaureerimine, ehitusmehaanika, ehituskonstruktsioonide projekteerimine. Tema juhendamisel on kaitstud 7 kandidaadi-, rida magistri- ja 3 doktoritööd. Ta on õpetanud ja juhendanud paljusid väljapaistvaid Eesti ehitusteadlasi ja praktikuid.
Tema osavõtul on valminud mitu puitkoorik- ja vant-telkkatust, ta osales Tartu laululava kõlaekraani projekteerimisel, katsetamisel, ehitamisel ja tegeliku käitumise uurimisel. Samuti oli Õiger Tallinna vesilennukite angaaride (praegune meremuuseum) taastamise juhtivinsener; laululava kõlaekraani restaureerimise sai ta eest Eesti Ehitusinseneride Liidult tiitli 2018. aasta insener.
Ta on töötanud eksperdina ja konsultandina enam kui 1000 objektil.
Lisainfo: https://www.oiger.eu