Tallinna Tehnikaülikool

Hiljuti lõppenud NarBaltAware projekt võttis kokku nelja varem läbi viidud projekti tulemused: NarvaWatMan, Hazless, GreenMind ja BBC1. Need sündisid TalTechi, Riikliku Keemilise Füüsika ja Biofüüsika Instituudi, Peipsi Piiriülese Koostöö Keskuse ja MikseiMikkeli Oy koostööna.

Yaroslav Kobets

GreenMind projekti eesmärgiks on ökoloogilise teadlikkuse tõstmine ja seeläbi keskkonnasõbralike ja atraktiivsete elutingimuste loomine Peipsi piirkonnas. Projekt tegi seda läbi erinevate uudsete hariduslike lähenemisviiside ja tööriistakomplektide – Peipsi ökosüsteemi õpiku, videote, viktoriinide, ristsõnade. Kuid see hõlmas ka loomingulisemaid meetodeid, nagu näiteks reaalajas rollimäng või orienteerumismängud. Viktoriinid on siin.

NarvaWatMani ja Hazlessi projekt keskendus Narva jõe ja sellest tulenevalt Soome lahe seiretehnika täiustamisele. Näiteks kuigi Eesti ja Venemaa jagavad Narva jõge, erinevad vee kvaliteedi ja koguse hinnangud andmete, metoodikate ja proovivõtutehnikate erinevuse tõttu drastiliselt. Uued meetodid aitavad Eesti ja Venemaa teadlastel parandada veereostuse tasemete mõõtmist.

BBC1 projekt Mikkelis keskendus investeeringute toomisele Lõuna-Soome-Vene piiriülesesse piirkonda, panustades piirkonna ringmajandusse. Ülikoolid korraldasid häkatone ja loenguid. Ettevõtted pakkusid turuteavet ja võrgustikke. Koostöö kulmineerus EcoSairila platvormiga, mis on piirkondlike materjalitsüklite keskus, mis keskendub tugevalt veetehnoloogiatele.

Vaatamata sellele, et projektid näivad olevat erinevad, on nad kõik osa terviklikust lähenemisest, sihivad Läänemere piirkonna keskkonnaprobleemide erinevaid vaatenurki ja aspekte, aidates kaasa selle ökoloogilisele vastupidavusele tulevaste põlvkondade jaoks. Saavutatud tulemuste levitamiseks korraldas projekt NarBalAware Mikkelis hübriidseminari, rahvusvahelise ECOBALT 2023 konverentsi sessiooni, andis välja projektide info kokkuvõtva juhendi ning viis läbi õuesõppe koolinoortele.

Kliimamuutusi ning bioloogilise mitmekesisuse ja ressursside kasutamise muutusi arvestades on endiselt suur vajadus ühise arusaama järele veemajandusest.