Tallinna Tehnikaülikool

Leiutajad, need meie igapäevaelu võlurid, oskavad olemasolevate vahenditega kokku panna seadme, süsteemi või lähenevad probleemile täiesti uut moodi. Eesti esimese nutikate ideede prototüüpimist ja arendamist toetava rahastu Prototron igasse taotlusvooru jõuavad meeskonnad, kes on oma leiutatud lahenduse kasvatanud toimivaks ettevõtteks.

Gaili Eding

Kõikide nende lugude taga on asutajate pühendumus ja võime vaadata traditsioonilistest lahendustest kaugemale. Seistes silmitsi mõne probleemiga, lepib suurem osa meist paratamatusega ja proovib sellest üle olla. Ärksamad aga hakkavad otsima võimalusi, kuidas probleem iseenda jaoks ära lahendada. Nendest kasvavadki järgmised edulood.

Themo lugu

Aastal 2014 tegi Madis Uuemaa koos venna Märdiga Tallinna Tehnikaülikoolis mehhatroonika magistriõppe lõputööd. Tekkis idee luua nutikas algoritm elektrituru börsihinna jälgimiseks, mille abil saaks kulusid kokku hoida. Teadustöö järeldus oli, et sellise lahendusega saab elektrikuludelt säästa ligi 20% võrra. See on arvestatav muutus ja viis mõtted ärile – milliseid lahendusi saaks pakkuda ettevõtetele, kes oma tootmises tarbivad palju elektrit, ning mida võiks pakkuda kodumajapidamistele?

Prototronilt saadud 8500 euroga ehitati 2014. aastal valmis prototüüp, mis läks testimiseks ühte Eesti hüdroelektrijaama. Prototroni järel tulid juba teised konkursid ja meediasse hakkasid jõudma sõnumid eestlaste loodud targast süsteemist, mis võimaldab elektrikulusid kontrolli all hoida. Kui kaks esimest aastat tegeles meeskond suurte tööstusettevõtete ja hüdroelektrijaamadega, siis eratarbijate suur huvi sundis neid välja töötama ka kodudesse sobivat lahendust.

Kui kõik suurettevõtetele pakutavad teenused on custom made ehk täpselt selle ettevõtte vajaduste järgi timmitud lahendused, siis kodutarbijate jaoks arendati välja seade, mis sobiks kõikidele ühtemoodi. Nutitermostaat Themo arvestab reaalajas börsihinda ja jälgib ilmaprognoosi ning valib nende kahe näitaja järgi kõige soodsamad hetked, millal küte tööle lülitada. See on kasulik ka elektrivõrgule, sest vähendab koormust tipptundide ajal. Täna juhib Themo umbes 1000 põrandakütet nii Eestis kui ka mujal maailmas ja annab keskmiseks kokkuhoiuks 32% kuus majapidamise kohta. Arendamisel on seade ka veeboileritele ja soojuspumpadele.

Meeskonna ambitsioon on suur: muuta kaugemas tulevikus kõik elektrikütted keskkonnasõbralikuks ja CO2-neutraalseks. Kui see on saavutatud, võib uue lahenduse kallal tööle asuda.

Ole nagu Themo!

  • Madis Uuemaal on kolm soovitust oma idee elluviimiseks.
  1. Hakka tegutsema, alustades kõige lihtsamast asjast. Nii oled esimese sammu teinud ja saad hoo sisse.
  2. Leia endale meeskond, kes idee kallal töötama hakkab. Üksi on keeruline.
  3. Tee taotlus Prototroni, see annab sinu ideele hoogu juurde.
  • Madis Uuemaa on jõudnud Forbesi 30 eduka alla 30-aastaste inimeste nimekirja.
Themo meeskond oma seadmega

Timey lugu

TalTechi keemiatudengid Martin Möllits ja Laurent Läheb pidid ettevõtluse aluste ainekursusel välja mõtlema pseudoäriidee, millele tuli teha reaalne äriplaan. Nii sündis Timey – tark „parim enne“ indikaator, mis kleebitakse toidu pakendile ja mis värvub punaseks, kui toodet hoitakse valel temperatuuril.

Tiim tegi esmalt põhjalikud intervjuud toidutööstuse ettevõtetega, kus uurisid, milliseid lahendusi kasutavad suurtööstused täna. Selgus, et tootjatel puudub n-ö lollikindel lahendus transpordiahelas temperatuuri kontrollimiseks. Seega, isegi kui tootmises on järgitud kõiki võimalikke standardeid, siis lõpptarbijani jõudva kvaliteedi osas ei oma tootja mingit kontrolli, sest neil puudub vea ilmnedes võimalus tõestada, milline transpordiahela etapp alt vedas.

Timey on keemiliselt toimiv indikaator, mille saab seadistada üsna täpse temperatuurivahemiku ulatuses ning kui temperatuur on kasvõi korraks erinenud etteantud vahemikust, värvub indikaator punaseks. Nii saab visuaalselt väga kiiresti selgeks, kas toodet on õigel temperatuuril käideldud. Kui esialgu oli Timey mõeldud piimatoodete käitlemise hindamiseks, siis nüüd on meeskond oma ideed müümas laiematele turgudele, näiteks kalatööstustele.

Prototronilt sai meeskond idee arendamiseks 2018. aasta kevadel 5500 eurot, tänaseks on Timeyl ette näidata ka Ajujahi võit. Koostööd tehakse mitmete ettevõtetega nii Eestis kui välismaal.

Ole nagu Timey!

  • Timey üks liikmetest, Martin Möllits: „Vahet ei ole, kui suur närv on lava peal olles. Kui sära on silmis ja meeskond tugev... siis on ka investor müüdud.“
  • 30% toiduainetest rikneb ennetähtaegselt, kuna neid ei ole transporditud ettenähtud temperatuuril.
  • Kogu maailma külmketiturg ulatub pea 900 miljardi dollarini.
Timey meeskond

Lumeboti lugu

Autonoomsed muruniidukid ja tolmuimejad ei ole enam mingi uudis, seega on lumekoristusrobotid järgmine loogiline samm. Idee arendada autonoomset tänavakoristus- ja lumelükkamise masinat sai alguse 2018. aastal Cleveroni korraldatud võistlusel. 2019. aasta Prototroni kevadvoorust väljus meeskond 25 000 euroga ja tänaseks on kolm robotit valmis ehitatud.

Robot sobib hästi kõnniteede, parkimisplatside, parkide ja hoonete ees olevate alade aastaringseks puhastamiseks. Jalakäijate ja teiste liiklejate ohutuse tagamiseks on koristusrobotid varustatud kõrgtehnoloogiliste sensoritega.

Lumeboti koristusrobot võib töötada hooajast olenemata, see suudab tänavad puhastada nii mahakukkunud lehtedest, prügist kui ka lumest. Masin saab töötada korraga ligi neli tundi, seejärel vajab see umbes tunnipikkust laadimist.

Tänaseks on Lumebot valmis ehitanud kolm robotit ja kolmanda põlvkonna roboti saab endale tellida lund või lehti koristama. Ühtegi robotit ettevõte müügiks ei ehita, masinaid pakutakse rendiks. Kuigi roboteid Eestis alles katsetatakse, on meeskonnal plaan vallutada ka välisriigid. Esimesena on sihikul Soome, Rootsi ja Norra. Kui äri edeneb, võivad Eestis toodetud robotid jõuda ka Põhja-Ameerikasse.

Ole nagu Lumebot!

  • Lumeboti kaasasutaja Kaspar Kikerpill: „Just tugev tiim, koostöövõime ning tulevikuvisioon on selle eduloo aluseks.“
  • Umbes 500 kilo kaaluv robot suudab ühe laadimiskorraga koristada kuni 5000 ruutmeetrit või näiteks 12 kilomeetrit kõnniteid.
Lumebot

Laeb infot...