Tallinna Tehnikaülikool

Keemia ja biotehnoloogia instituudi (KBI) mikrofluidika kaasprofessor Ott Scheler külastas esimest korda elus raadiot ning rääkis seal mikrofluidikast ning nende töögrupi tegemistest. Keskenduti ka mikrofluidika töögrupi sel aastal ilmunud artikli tutvustamisele. Kuula saadet SIIT

Tüüpiline eksperiment veetilgas ja selle analüüs

Vesi-õlis tilkasid kasutatakse kaasaegses teaduses nagu väikeseid katseklaase, mille suurus on väiksem kui juuksekarva läbimõõt. Selliste katseklaaside mahtu mõõdetakse tavaliselt nanoliitrites või isegi väiksemates ühikutes. Need tilgad valmistatakse tavaliselt nii, et segatakse kokku vedelikud, mis tegelikult ei segune (vesi ja spetsiaalne õli) ning tekib tilkade emulsioon. Veetilga osa on siis see, kus toimub teaduslik eksperiment ehk katse, milles võivad olla erinevad reagendid, rakud ja muud komponendid. Sellised tilgad võimaldavad teadlastel teha korraga tuhandeid ja isegi miljoneid paralleelseid eksperimente näiteks ravimiarenduses, mikroobiuuringutes, diagnostikas, geneetikas jne.

Vetikatilgad mikroskoobi all
Foto: Vetika tilgad mikroskoobi all. TalTech

Kuid niivõrd paljude tilkade analüüs on keerukas ning nõudis tavaliselt kõrgelt treenitud teadlasi ning väga keerukaid tööriistu, mis limiteeris tilga tehnika kasutamist laiemalt. Seega oli ilmselge vajadus uute ning kasutajasõbralike tööriistade järgi. Selleks kombineerisid Tallinna Tehnikaülikooli mikrofluidika uurimisrühma teadlased omavahel kokku vabavarana saadaval olevad pildianalüüsi tehnoloogiad ning nende enda poolt välja töötatud veebipõhise andmete analüsaatori “EasyFlow”. Teadlaste tehtud vahendeid saab edukalt kasutada erinevate tüüpiliste tilga põhiste eksperimentidega, kus on vaja analüüsida tilkasid ja nendes toimuvaid protsesse läbi erinevate optiliste signaalide (näit fluorestents). 

TalTechi mikrofluidika uurimisrühma teadlaste kasutajasõbralikud tööriistad tilkade uurimiseks on sobilikud kõikidele teadlastele. Selliste töövahendite tutvustamisega tahetakse muuta tilga tehnoloogia igapäevaseks nii teaduslaborites kui igal pool mujal.