Juba sel nädalalõpul, 26.–28. aprillil panevad gümnasistid üheteistkümnest riigist proovile oma füüsikaalased teadmised Põhja- ja Baltimaade füüsikaolümpiaadil, mida alates 2020. aastast korraldab Tallinna Tehnikaülikool. Tulemuste põhjal komplekteeritakse riiklikud meeskonnad suurtele rahvusvahelistele olümpiaadidele, nagu Euroopa füüsikaolümpiaad (EuPhO) ja rahvusvaheline füüsikaolümpiaad (IPhO).

„Eestist pärit osalejatele tagab hea tulemus Põhja- ja Baltimaade füüsikaolümpiaadil eritingimustel sisseastumise ja õppekoha Tallinna Tehnikaülikoolis. Eelnevatel aastatel on eestlastel võistlus läinudki edukalt, näiteks 2023. aastal saavutas üldarvestuses teise koha Hugo Treffneri Gümnaasiumi abiturient ning eritunnustustest sai kolm kulda veel kolm eestlast.“ ütles eksami- ja olümpiaadikooli olümpiaadiõppe peaspetsialist Päivo Simson.
Tänavusel jõuproovil osaleb 11 riiki: Eesti, Läti, Leedu, Soome, Rootsi, Kasahstan, Gruusia, Vietnam, Saudi Araabia, Serbia ja Šveits. Kokku võtab mõõtu 104 osalejat. Olümpiaadi ülesanded on rahvusvahelise füüsikaolümpiaadi stiilis ja raskusastmega. Võistlus ise toimub kahel päeval, reedel ja laupäeval. Pühapäeval tunnustatakse võistluse parimaid.
Selle aasta ülesanded koostasid Jaan Kalda, Taavet Kalda, Eero Uustalu, Päivo Simson, Topi Löytäinen, Janis Huns ja Eppu Leinonen.
Põhja- ja Baltimaade füüsikaolümpiaad (Nordic-Baltic Physics Olympiad) sai alguse kakskümmend üks aastat tagasi Eesti-Soome maavõistlusena. Läti liitus tasapisi tuntust kogunud võistlusega 2015. aastal ning Rootsi tegi seda aasta hiljem.
Olümpiaadi korraldamist finantseerib Tallinna Tehnikaülikool ning Haridus- ja Teadusministeerium. Parimale Eesti võistlejale paneb eriauhinna välja Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituut.
Võistlusega saab lähemalt tutvuda Põhja- ja Baltimaade füüsikaolümpiaadi kodulehel: nbpho.ee