Tallinna Tehnikaülikool

Rain Narro õpib TalTechi majandusteaduskonnas äriprotsesside juhtimist ning töötab Santa Monica Networks AS-is müügijuhina. Lääne-Virumaalt pärit 33-aastane Rain on abielus ja kahe lapse isa, kes uneajast klimberdab klaverit, patsutab koduloomi ja leiab aega sõpradele. 

Rain Narro

Kuidas langetasid otsuse minna magistriõppesse?

See vastus oli tegelikult valmis juba pärast esimese kooli lõppu, aga ei realiseerunud kohe. Kartsin rasket kooliteed ning tahtsin natuke tööd teha, sest viimased aastad õppisin juba töö kõrvalt ja ajaga oli nagu oli. Peale seda võtsime plaani lapsed ning läks jälle aastaid mööda. Eelmisel kevadel arutasime asja abikaasa ja sõpradega ning kõik kiitsid takka: kui mitte nüüd, siis millal veel! 2018. aasta suvel tegin sisseastumiskatsed ja sain TalTechi magistratuuri äriprotsesside juhtimise erialale sisse.

Kas soovitad pigem keskenduda õpingutele ja siis tööle või teha neid paralleelselt?

Bakalaureusekraadi soovitan teha pigem päevaõppes ja eraldi – meie õigussüsteem oli kümme aastat tagasi suht imelik, sest inimene ei olnud riigi arvates võimeline käima täiskohaga koolis ning täiskohaga tööl. Õppepuhkust sai seaduse järgi sellel ajal vaid siis, kui olid päevaõppe kõrvalt osakoormusega tööl.

Magister on pigem tahtmise ja kättevõtmise asi kui midagi keerulist ning nüüd siin õppides soovitan seda teha just töö kõrvalt. Magistriõpe ei ole kuidagi baka moodi: ained on pigem praktilised ja haakuvad paremini päriseluga ning tuupimist kui sellist ei olegi; võtmekohal on pigem kohalkäimine ja enesedistsipliin, sest hommikul kell 8 kodust lahkudes peab olema produktiivne tööl, pärast seda kohe koolis ja seal 11-tunnised töökad päevad väsitavad.

Mis oli suurim väljakutse töö, pere ja koolielu ühendamisel ja kuidas Sina selle lahendasid?

Siinkohal on natuke suurem osa just perekonna roll ja nende kolme kaasamine. Kahjuks peab olema pere ja laste juurest eemal terve päeva ning näen lapsi ainult hommikul, kui viin nad lasteaeda, ja õhtul, kui jõuan peale kella 21 koju. Õnneks on lastel juba selge, et issi käib koolis ning iga õhtul koju tulles küsitakse: “Issi, kas sa lähed kohe kooli või täna oled meiega kodus?” See on raske, sest pead jälle ütlema, et tulin teid korraks vaatama.

Tööandja tuleb vastu õppepuhkusepäevade andmisega, kui vajadust on, ja kokkuvõttes on oluline, et asjad oleksid tehtud. Et see toimima panna, on vaja natuke planeerida ning läbi rääkida, muud keerulist olegi.

Kuidas Sinu kogemuses Eesti tööandjad edasiõppimist toetavad?

Mul on võimaldatud alati õppida ning töökohad on tulnud sellele hästi vastu: tööandja pigem respekteerib ja kiidab takka kui keelab. Soov õppida näitab, et soovid edasi areneda ja omad suuremat ambitsiooni ning suudad end vajadusel kätte võtta. Lisaks saab koolitarkust ettevõttesiseselt ära kasutada ning milline juht ei sooviks oma tegevusi parandada.

Oled omandanud või peagi omandamas kõrgharidust? Kas sooviksid minna edasi õppima, aga ei tea veel täpselt, mida ja kuidas seda teha saaks? Vastuseid antakse kolmapäeval, 10. aprillil TalTechi magistriõppe infoõhtul. Tule kohale ja saa teada, mida TalTechi uuendatud erialad endast kujutavad ning milliseid uksi magistriõpe Sulle tulevikku avab. Registreeru kohe: www.taltech.ee/MAinfo

Laeb infot...