Tallinna Tehnikaülikool

Rainer Kelk on Tallinna Tehnikaülikooli keskkonna-, energia- ja keemiatehnoloogia eriala värske vilistlane. Ta avastas bakalaureuseõpingute teisel aastal, et suurepäraseks alternatiiviks põlevkivile energiakriisi valguses oleks tuumaenergia, ning huvi selle vastu muudkui süvenes. Rainer sidus tuumaenergeetikaga nii oma praktika kui lõputöö ja oli kindlamast kindel, et tahab seda edasigi õppida. Ta kandideeris mitmesse Euroopa tippülikooli ning praegu õpib teist semestrit ETH Zürichi ja EPF Lausanne’i ühises tuumainseneeria magistriprogrammis.  

Rainer Kelk
Rainer Kelk. Foto: erakogu

Milliseid inimesi Sinu sektor täna ja viie aasta pärast vajab? 

Tuumaenergeetika vajab väga mitmekülgseid inimesi, kellel on hea arusaam protsessidest laial skaalaspektril neutronist jaamani. Nende inimeste hulka kuuluvad füüsikud, keemikud, insenerid, materjaliteadlased jm. Kui peame silmas Eesti soovi rajada tuumajaam, siis viie aasta pärast oleks hea, kui meil oleks juba tekkimas kohalik tuumaspetsialistide põlvkond. 

Kui läheksid end täna täiendama, siis mida Sa õppima asuksid?  

Kui oleks aega midagi veel juurde õppida (näiteks ei peaks magama), siis valiksin masinõppele keskendunud IT, kuna tehisintellekt on kujunemas järjest tähtsamaks komponendiks keerulistes süsteemides. Kindlasti tahan õppida selgeks veel mõne keele. 

Mida soovitad noortel õppima minna? 

Seda, mis endale meeldib, kuid pidades silmas ka pikemat perspektiivi. Energeetikas on midagi igaühele, majandusteadlasest keemikuni. Seetõttu pean ma erialavalikust tähtsamaks spetsialiseerumist. Minu hinnangul on suur vahe, kas lähed ärinduse eriala tudengina praktikale KPMGsse või Eesti Energiasse. Spetsialiseerudes tekib ka parem ülevaade, milliseid oskuseid saab iseseisvalt arendada ja juurde õppida. 

Kui saaksid praegu gümnaasiumit lõpetavale iseendale nõu anda, millise elutarkuse Sa endale annaksid? 

Nautida teadlikumalt aega oma sõpradega, sest kunagi ei tea, millal sa äkitselt elad välismaal ja näed neid ainult kaks korda aastas. Kuna minu õpingutele jooksis sisse ka koroona, siis sama kehtib kursusekaaslaste kohta – kaks viimast aastat olid sotsiaalses mõttes prügikasti visatud, palju toredaid pidusid jäi pandeemia pärast pidamata. 

Üks naljakas seik või nali Sinu tegevusvaldkonnast.  

Ma olen praegu pooleteise kohaga üliõpilane ja muuks on vähe aega. Seetõttu on (hale)naljakas, et iganädalane toakoristamine mõjub minu jaoks puhkusena, mida terve nädal oodata. 

Meem

 Tehnoloogiate arengus toimuvad kiired ja olulised muutused. Ühelt poolt on need seotud loodusressursside kahanemise ja keskkonnaprobleemide süvenemisega, teisalt inimkonna keskkonnateadlikkuse kasvuga ja vajadusega ressursse säästlikult kasutada. Kui sa soovid tulevikus neid muutusi positiivselt suunata ning olla tööturul nõutud spetsialist, siis keskkonna-, energia- ja keemiatehnoloogia õppekava annab sulle selleks tugeva aluse. Tutvu õppekavaga: taltech.ee/keskkonna-energia-ja-keemiatehnoloogia

Laeb infot...