Tallinna Tehnikaülikool

5. mail toimus Tallinna Tehnikaülikooli aulas kooliõpilaste insenerivõistluse Rakett 21 finaal. Koostööprojekt Tallinna 21. Kooliga toimus juba 5. aastat järjest ning võrreldes esimestel aastatel toimunud võistlustega, on nüüdseks osavõtjaid ka teistest Tallinna koolidest. Finaali jõudsid lisaks 21. Koolile Tallinna Reaalkooli ning Tallinna Õismäe Vene Lütseumi meeskonnad.

Kokku võistles finaalis 33 õpilast 3 vanusekategoorias - 8. klassid, 9.- 10. klassid ning 11. klassid. Lahendada tuli teedeehituse ja geodeesia, keskkonna-, energia- ja keemiatehnoloogia, mehhatroonika ning hoonete sisekliima ja veetehnika valdkonda kuuluvaid  ülesandeid. Ülesanded olid praktilised, kindad tuli kätte tõmmata ning ise käed külge lüüa! 

11. klasside arvestuses saavutasid esikoha Georg Keerig, Mauri Rehemäe, Kaspar Johannes Levo ja Hugo Türkson. Teise koha said Oliver Koel, Marten Alt, Taavi Ambre ja Henry Rauniste. Kolmanda koha saavutasid Maksim Djomin, Anna Latõševa, Aleksandr Jaskov ja  Danila Lugovoi.  

9. - 10. klasside arvestuses saavutasid esikoha Lotta Tolmats, Heleena Lota Härmand, Aleksandra Eha ja Karoli Viet.  Teisele kohale jõudsid Oliver Nõu, Ats Tamm ja Marit Hanso. Kolmanda koha said Jasper Tenso, Alo Virunurm ning Mirko Kupits.

8. klasside arvestuses saavutasid esikoha Triinu Valdvee, Kaisa Ollikainen, Laura Lumi Orub ja Amanda Jakobson. Teise koha said Helena Timmermann, Getlin Veber ning Mia-Maria Loigom. Kolmandale kohale tulid Martin Tillemann, Kristjan Õigus, Emerson Merelaine ja Kristjan Raidma.

Neile Rakett 21 projektis osalenutele, kes esikolmikusse ei pääsenud, pakkusid TalTechi inseneriteaduskonna erinevate õppekavade tudengid meeleolukat ja sisukat päeva – õpilased said osaleda praktilistes töötubades: paberi ja teibiga tuli kahe puitelemendi ühendamiseks valmistada liide, mis peab vastu pidama tõmbejõule; oli võimalik otsida erinevaid metalle; sai teada, kuidas peab olema ühendatud päikeseenergiast elektrit tegev süsteem ning töötoast saadud teadmistega võis endale kodus meisterdada akulaadija, mis päikeseelektri toel ka telefoni laadima paneb. Ning lisaks sai katsetada betooni ja uurida ülikoolilinnakut ehitusinseneri pilgu läbi.

Rakett 21 on Tallinna Tehnikaülikooli ning Tallinna XXI Kooli koostööprojekt, mida toetab Tallinna Haridusamet. Projekt valiti 2021. aastal Tallinna parimaks koostööprojektiks. Tegemist on  inseneeriat populariseeriva võistlusega, mis käesoleval aastal toimus juba 5. aastat järjest. Võistlus on suunatud 7. - 12. klassi õpilastele, on kaasahaarav ning võimaldab tutvustada reaal- ja tehnikavaldkonda väga erinevates valdkondades. Rõhk on praktilisel tegevusel ning kaasaegsete vahendite ja meetodite rakendamisel. Läbi praktilise kogemuse kogevad õpilased, et  keemia-, füüsika- või matemaatika valemite taga on reaalne elu. Ise katseid läbi viies saavad õpilased veenduda, kuidas töötavad erinevad valemid praktikas ning miks või kuidas ühte või teist võib reaalses elus vaja minna. Selliselt õpilasi aktiivselt tegevustesse kaasates suureneb huvi reaal- ja loodusteaduste vastu ning võistlusmoment lisab põnevust ja hasarti. 

Rakett 21 projekt on ennast juba viiel korral edukalt tõestanud, olles sillaks põhikooli- ja gümnaasiumiastme õpilaste ning ülikooli insenerierialade vahel. Rakett 21 kursus võimaldab saada ülevaatlikku, kuid huviäratavat asjakohast informatsiooni insenerivaldkondade kohta, mille abil saab kooliõpilane kujundada seisukoha oma haridustee jätkamise ja karjääri valiku kohta. Samuti aitab võistlus kummutada müüdi insenerivaldkonna  keerukusest.

Lisainfo:

Cia-Helena Meldo, Tallinna Tehnikaülikool cia-helena.meldo@taltech.ee

Maarika Paun, Tallinna XXI Kool maarika@21k.ee

Laeb infot...