Tallinna Tehnikaülikool

Kõik rahvatantsuga seotud inimesed teavad, et lisaks esinemisele ja publiku ees endast parima andmisele on väga oluline koht ka kogu peoga kaasneval melul. Järgnevalt meenutab enda kogemusi eelmisest meeste tantsupeost Tallinna Tehnikaülikooli tantsuansambli Kuljus tantsija Andreas Jürimäe.

Meeste Tantsupeo avarongkäik Rakvere Vallimäel

Silver Puulmann | Fotod: erakogu

Rahvatants seostub paljudele kindlasti paaristantsuga, kuid tähelepanelikumad on tantsupidusid jälgides märganud, et esindatud on ka ainult meestele või naistele seatud tantsud. 2006. aastal toimus Rakveres esimene ainult meestele mõeldud tantsupidu, mis on aastatega aina populaarsemaks saanud. 2022. aastal toimub meeste tantsupidu neljandat korda, kandes seekord pealkirja „Neli venda“.

Kõik rahvatantsuga seotud inimesed teavad, et lisaks esinemisele ja publiku ees endast parima andmisele on väga oluline koht ka kogu peoga kaasneval melul. Järgnevalt meenutab enda kogemusi eelmisest meeste tantsupeost Tallinna Tehnikaülikooli tantsuansambli Kuljus tantsija Andreas Jürimäe.

„Minu esimene ja seni viimane meeste tantsupidu toimus 2015. aasta juunis. Mäletan, et olin peo suhtes esialgu kahtlev – terve aasta tüdrukutega tantsitud ja nüüd niimoodi ainult poistega tantsupeole. Minu skepsis hakkas hajuma juba bussis teel Rakverre, kui meeleolu tõusis ja naljad ei tahtnud lõppeda. Esimene õhtu Rakveret avastades ainult kinnitas, et tegemist saab olema ühe vägeva nädalavahetusega.

Lisaks sellele, et tegemist oli minu esimese meeste tantsupeoga, oli tegemist minu esimese tantsupeoga üldse, mistõttu kõik oli uus ja huvitav. Esimene proovipäev möödus tegusalt, näiteks pikemate pauside ajal tegime improviseeritud jõuringe.

Mul on hästi meeles õhtune proov peastaadionil, kus meist nooremad poisid harjutasid tantsu, aga liigijuht ei olnud nendega rahul ja ähvardas poisse platsile mitte lubada. Iseasi, kas keegi teda uskus – mina igatahes mitte. See aga näitab, et tegemist ei ole mingi „niisama õhtul lõkke ääres simmaniga“, vaid kõik osalejad alates tantsijatest kuni tantsujuhtideni on täie tõsidusega asja kallal.

Ööbisime Rakvere Gümnaasiumis samas klassiruumis Kuljuse vilistlasrühma tantsijatega, kes kostitasid meid õhtul tarkuseterade ja naljadega, mida ma siiani mäletan, aga kirja igaks juhuks panema ei hakka. Õhtu sisustamiseks mõtlesime rühmaga välja ühe mängu. Vahetasime poistega kõik omavahel trennipüksid ära ning tegime pildi nii, et nägusid näha ei olnud. Seejärel saatsime pildi oma rühma neidudele ja ülesanne oli lihtne: arvata ära poiste õige järjekord. Ei oskagi öelda, kas õnneks või kahjuks oli neiudel nii hea silm ja meeskonnatöö, et vastused olid 100% õiged.

Veel meenub seik läbimängust, kui puldist anti korraldus rivil teatud suunas liikuda, et teistele ruumi teha. Mingil põhjusel aga ei saanud tantsijad sellest aru. Selle peale kostis minu vastas olevast rivist vali korraldus liikuda ja pilku tõstes märkasin, et ohjad oli enda kätte võtnud ei keegi muu kui toonane kaitseväe ülem Riho Terras. Tema hääle ja korralduste peale said mehed liikuma ja tantsijad õigesse kohta.

Publiku jaoks toimus Rakvere staadionil mitu etendust nagu tantsupidudele kohane. Etenduse ajal ei olnud võimalust tantse kõrvalt vaadata, tuli oodata staadioni taga enda platsile minemist. Nagu meeskonnale kohane, istusime maas, seljad üksteist toetades vastamisi, et mitte ära väsida. Eriti võimsalt mõjus iga etenduse ajal Karl-Erik Taukari esituses kõlanud laul „Vennad võidelge“, mis tekitas korraga nii ühtsustunnet kui ka külmavärinaid.

Ühest etendusest meenub, et enne platsile minekut oli taevas kurjakuulutavalt tume ning paistis, et saame kaela korraliku vihmavalingu. Kuid tundub, et meeste võimas tants suutis vihmapilved eemale peletada ja etenduse lõpus saime suisa päikesepaistet nautida.

Viimast etendust kanti ka televisioonis üle ning selle jaoks valmistasime ette ühe korraliku „maasika“ – teha tantsuväljakul otse-eetri selfi. Valisime selleks tantsu, mille lõpus ronis üks mees kotti ja teised võtsid siis koti õlgadele ning jooksid platsilt minema. Kuna rahvariided ei ole disainitud telefone silmas pidades, siis oli tükk tegemist sellega, et telefon käises peidus püsiks ja hiljem selle kiiresti välja tõmbamisega, kuid õnneks sujus kõik plaanipäraselt ja saime selfi edukalt tehtud. Just seda etendust tulid vaatama ka mõned meie rühma neiud, kes sattusid puhtjuhuslikult istuma täpselt seal, kus me oma selfit tegime, ning said selle ka kenasti filmilindile.

Vaatamata mitmele pikale päevale täis tantsu ja ringijooksmist ei olnud tagasitee Rakverest sugugi vaikne. Emotsioone ja energiat jagus veel kuhjaga ja bussi vahekäigus said esitatud kõik meie tantsupeo tantsud.“

2022. aasta meeste tantsupidu „Neli venda“ toimub Rakveres 2. ja 3. juulil. Pidu jutustab loo nelja venna kulgemisest läbi erinevate ajajoonte eestlaste kujunemisloos. Mehed nii Kuljuses kui teistes tantsurühmades üle Eesti lihvivad hoogsalt samme ja viivad sisse täpsustusi, et pakkuda publikule unustamatuid elamusi ja emotsioone ning näidata, et EESTI MEES ON TANTSULÕVI! Kohtumiseni Rakveres!

Laeb infot...