Tallinna Tehnikaülikooli järgmise rektori valimised on jõudmas otsustavasse faasi. 18. rektori valimise eel osalevad kandidaadid erinevates kohtumistes ülikooli struktuuriüksuste ja koostööpartneritega. Meil on heameel, et üks nendest olulistest peatustest oli Eesti Mereakadeemia.

Rektorikandidaadid professor Tiit Land ning akadeemik ja mereteadlane Tarmo Soomere tutvustasid mereakadeemia töötajatele oma visioone Tallinna Tehnikaülikooli ja sealhulgas Eesti Mereakadeemia tulevikust ning osalesid elavas arutelus, milles tõstatusid nii kõrghariduse rahastamise, teaduskoostöö kui ka merehariduse ja mereteaduse strateegilise arendamise teemad.
Tiit Land: tööd on tehtud, kuid palju on veel ees
Professor Tiit Land, kes kandideerib rektoriks teiseks ametiajaks, rõhutas, et viimased aastad on olnud arengurikkad, kuid paljud algatused vajavad järjepidevat edasiarendamist. Tema visiooni keskmes on kolm suuremat suunda: panustamine kõrgtehnoloogilisse tööstusesse, kaitsetööstuse arendamine ning tehisintellekti rolli kasv hariduses ja teaduses.
„Mereakadeemia uurimisrühmade koostöö teiste teaduskondadega on märkimisväärne ja kindlasti oluline suund, mida arendada,“ märkis Land. Samuti tõi ta esile vajaduse akadeemilise karjäärimudeli ajakohastamise järele ning arutles taristu ja teadusseadmete kaasajastamise võimaluste üle, sealhulgas ideena eraldiseisva taristufondi loomise.
Tarmo Soomere: „Ära küsi, mida riik saab teha sinu jaoks…“
Akadeemik Tarmo Soomere, kes on TalTechiga seotud olnud üle kahe aastakümne, tõi esile ülikooli rolli ühiskonna teenimisel. Tema lähenemine tugineb veendumusele, et ülikool ei tohi piirduda üksnes õppe ja teaduse arendamisega, vaid peab olema aktiivne ja nähtav ka ühiskondlikes aruteludes ning poliitikakujundamises.
„Kui ülikool soovib olla eestvedajate seas, siis peab ta selle rolli ka teadlikult võtma,“ sõnas Soomere. Ta rõhutas vajadust tugevdada ettevõtluskoostööd ja muuta TalTech väärtuslikuks partneriks ka riigi otsustustasandil.

Mereharidus ülikooli tuleviku kontekstis
Kohtumisest jäi kõlama selge arusaam, et Eesti kui mereriik vajab tugevat mereharidust ja -teadust. Professor Land märkis, et Eesti Mereakadeemia on õigel teel, kuid oma rolli ja potentsiaali otsingud peavad jätkuma ambitsioonikalt. Akadeemik Soomere lisas, et ühiskonna teenimise üks võtmekohti on just nimelt valdkondlike teadmiste viimine poliitikasse ja avalikku diskussiooni.
Mereakadeemia kollektiiv hindab kõrgelt, et rektorikandidaadid peavad oluliseks vahetut suhtlust ning näevad mereharidust ja -teadust lahutamatu osana Tallinna Tehnikaülikooli terviklikust arengust.