Tallinna Tehnikaülikool

2023. aasta oktoobrikuus toimus kaks põnevat teaduslikku konverentsi: Eesti Inimesegeneetika Ühingu XXV aastakonverents Rakveres ja Karl Ernst von Baeri seminar Tartus. Mõlemal konverentsil oli esindatud ka reproduktiivbioloogia uurimisrühm.

2023. aasta sügisel toimuvatel Inimesegeneetika Ühingu ja Karl Ernst von Baeri konverentsidest, kus osalejate arv ületas lausa üle 200 inimese, võtsid osa ka reproduktiivbioloogia uurimisgrupi liikmed, sealhulgas dotsent Agne Velthut-Meikas, kes esitas mõlemal konverentsil grupi viimaseid teadustöö tulemusi ettekandega. Lisaks esitlusele oli samuti võimalik tutvuda doktorant Inge Variku posterettekandega.

Reproduktiivbioloogia uurimisgrupi liikmed konverentsil
Reproduktiivbioloogia uurimisgrupi liikmed konverentsil

19.-20. oktoobril toimunud Eesti Inimesegeneetika Ühingu aastakonverentsile olid kokku kutsutud erinevate uurimisvaldkondadega seotud Eesti teadlased ja spetsialistid, kes uuendavad igapäevaselt meie teadmisi nii geneetika- kui ka meditsiinivaldkonnas. Olgu siinkohal ka mainitud, et tegu on ainulaadse teaduskonverentsiga, kus esitlused toimuvad läbivalt eesti keeles, andmata alla ettekannete ja esinejate tasemes. Ka reproduktiivbioloogia uurimisgrupp panustas konverentsil nii oma teadustöö tulemuste jagamisega kui ka uute teadmiste omandamisega.

Samaaegselt toimus Tartu Ülikooli Genoomika instituudis esmakordselt Karl Ernst von Baeri seminar, kus arutleti uusimate teaduslike edusammude üle reproduktiivmeditsiini, kunstliku viljastamise ja embrüoloogia valdkonnas. Ürituse haripunktiks oli tunnustatud evolutsioonilise arengubioloogi Scott F. Gilberti pidulik ettekanne “Arengubioloogia ja sünnitusabi: müüdid ja teadus”, milles ta lükkas ümber laialt levinud müüdid nii viljastumisest kui ka geenide olemusest ja elu algusest.

Konverentsidel osalemine võimaldas erinevate valdkondade spetsialistidel oma teadmisi ja ideid vahetada, saada tagasisidet ja soovitusi edasiarenduseks ning viia uute edukate koostöödeni. Ka tudengitele oli see suurepärane võimalus tundma õppida akadeemilist ja erialast kogukonda, laiendada silmaringi ning saada inspiratsiooni uute ideele elluviimiseks.

Uurimisgrupi magistrantuuritudeng Katariina hindab eriti ekspertide arutelusid: “Konverentside kõige põnevam osa on alati ettekannete järgsed diskussioonid, kus erinevate alade eksperdid jagavad oma arvamusi ja vaatepunkte. Geneetika on väga eluline teema ning mõjutab meid kõiki, samal ajal kui embrüoloogia tõstatab eetilisi küsimusi ja paneb üldiselt elu üle järele mõtlema.”