Tallinna Tehnikaülikool

Riigikantselei tellimusel on valminud tööriistakast kestlike käitumiste toetamiseks, millest võiksid saada inspiratsiooni ka TalTechi töötajad ja tudengid. Lehelt leiad hulga maailmas järeleproovitud lahendusi, aga ka uusi, seni katsetamata ideid. Teadusprojekt aitab ka paremini mõista käitumist mõjutavaid tegureid ning avastada võimalusi kestlikema valikute tegemiseks. Inimkäitumist uuriti seitsmes valdkonnas: elurikkuse toetamine, energiatarbimise vähendamine, keskkonnasäästlik liikuvus, liha söömise vähendamine, toiduraiskamise vähendamine, asjade kasutusea pikendamine, pakendite vähendamine ja liigiti kogumine.

telliskivi

Veebilehele kokku koondatud teadusprojekt ja tööriistakast aitavad teha kestlikud valikud inimeste jaoks lihtsamaks, kättesaadavamaks, mugavamaks, taskukohasemaks ja seeläbi ka eelistatumaks. Ideid võib rakendada väga erinevatel tasemetel – olgu selleks riiklik meede, kohaliku omavalitsuse algatus, külaseltsi või korteriühistu ettevõtmine või hoopis ümberkorraldus mõnes (üli)koolis, ettevõttes, kontorihoones, arendatavas elamurajoonis.

TalTechi Kliimanutika tuleviku keskus on ideede elluviimisel meie ülikoolis laiemalt teerajajaks, kuid avastamisrõõmu leidub igaühele ka isiklikul tasandil. 

Uuringut* ja tööriistakasti esitleti 18. septembril Fotografiskas, kuhu kolmveerand osalejatest saabus ilma autota. TalTechi kliimanutika tuleviku keskus oli esindatud kahe inimesega, kes tuli Mustamäelt kohale ühe kastirattaga. Osalejaid rõõmustas ka toidulaud, mille koostamisel lähtus Fotografiska restorani peakokk Peeter Pihel toiduraiskamise vältimise põhimõttest.

Tööriistakasti ja tehtud uuringuga saab tutvuda siin

Esitlust saab järele vaadata siit.

*Teadusuuringu teostasid Rakendusliku Antropoloogia Keskus, mõttekoda Praxis ning Tartu ja Tallinna Ülikooli teadlased.

Kliimanutikas