TalTech Eesti Mereakadeemias meretehnika ja väikelaevaehituse eriala lõpetanud Robert Mauer asus õpingute viimasel aastal erialasele tööle Baltic Workboatsi, kus ta on projekti disainijuht. Robert on pärit Tallinnast, kuid paikneb Saaremaal, kus asub ka ettevõtte tootmistehas.
Kas see on eriala inimesele, kes armastab merd ja võõraid maid, või inimesele, kellele meeldivad mootorid?
Kui pean valima ühe, siis ütleksin, et pigem inimesele, kellele meeldivad mootorid ja kel on huvi, kuidas üks masin või mootor töötab. Väikelaevaehitus algab samuti põhitõdedeest: kuidas? Kuidas üks teraslaev ujub? Kuidas töötavad laevasüsteemid? Kuidas juhtida laeva? Kuidas navigeerida merel?
Järgmisena tekib küsimus: “Miks?” Käsitledes küsimust “miks?” jõutakse ka praktilisele poolele: projekteerimine, katsetamine jne. Miks on laevakere kuju just selline? Küsimuse teoreetilisele vastusele saab praktilise kinnituse projekteerides, simuleerides ja katsetades.
Kuidas digirevolutsioon seda eriala on mõjutanud?
Digirevolutsioon on tekitanud võimaluse paremini planeerida tervet laevaehituse protsessi, aidates vältida ja ennetada vigasid ning ohtusid. Laevaehituses on suurima hüppe toonud võimekus projekteerida ja simuleerida (2D, 3D) ning võimekus automatiseerida digitaalne maailm tootmisega. Lühidalt öeldes on digirevolutsion tekitanud võimekuse kiiremini ja täpsemalt toota erinevaid detaile.
Räägi kõige põnevam asi, mis Sul oma erialases töös on ette tulnud.
Kõige põnevamaks osaks ongi näha, kuidas digitaalne maailm muutub reaalseks. Kuidas üks laev reaalselt valmib. Kuidas pikalt arendatud ja mõeldud lahendused teoks tehakse ja süsteemid toimima hakkavad.
Üks lõbus tõik, mida Sa enne sel erialal õppimist ei teadnud.
Enne erialale õppimist asumist, ei osanud ma ette kujutada, et on olemas ise püstuvad (self righting) laevad. Kui laev rullub lainetes või keeratakse katsetusel ise tagurpidi (katuse peale) ei upu laev ära, vaid pöörab.
Meretehnika ja väikelaevaehituse õpe on sinu võimalus saada meretehnika inseneriks, kes valdab meretehnika ja laevaehituse tehnoloogiaid ja materjale ning tunneb tootearendust ja tootmist meretööstuses. Väikelaev on kuni 24-meetrine laev – õpingutes käsitletakse nii lõbusõidualuseid kui ka suuri ja võimekaid töölaevu, mida kasutatakse piirivalves, päästetöödel, avamererajatiste teenindamisel ja paljudes teistes nõudlikes ülesannetes. Need pole sugugi puidust käsitööpaadid – ei, meie väikelaevad on keerukat tehnoloogiat kasutavad metall- või komposiitalused! Õpingute käigus on võimalik saada nii väikelaevajuhi väljaõpe kui ka purjetamise põhioskused, nii on paljud tudengid ka ise väikelaevade aktiivsed kasutajad. www.taltech.ee/meretehnika-ja-vaikelaevaehitus