Tallinna Tehnikaülikooli virtuaalsel seminaril "Majanduse rohepööre – mida oodata?" olid teravalt kõne all Euroopa majanduse tulevikuga seotud teemad, eriti üleilmsed tarneahelad, vajadus maavarade järele, ringmajandus, aga ka rohepöörde alased lahendused, mis oleksid kasulikud nii inimestele, ettevõtetele kui ka keskkonnale.

Seminar "Majanduse rohepööre"

„Seminari mõte on ärgitada ka teaduspõhist arutelu teemal, millised on Eesti võimalused majanduse erinevates valdkondades,“ lausus foorumit juhtinud Tallinna Tehnikaülikooli rohepöörde prorektor Helen Sooväli-Sepping. „Samuti on alati oluline küsida ja selgitada, milline on rohepöörde hind ning missugused on ettevõtjate ja teadlaste kokkupuutepunktid kiiresti arenevas ja kohanemist nõudvas majanduskeskkonnas.“

Seminaril jäid teiste hulgas eriliselt kõlama väited, et

• „Selleks, et kõik planeedi elanikud saaksid tarbida nii nagu praegu rikkamates riikides tavaks, peaks meil olema mitte üks, vaid lausa 1,6 planeeti“
  • „Euroopa riigid impordivad 75, mõnedel juhtudel ka 100% metallidest, mida meil rohepöördeks vaja on“
  • „Kaheksa päikesepaneeli kümnest tuleb praegu Hiinast“
  • „Eesti kuulub viie Euroopa riigi hulka, kus praeguseni armastatakse suure mootoriga autosid“
  • „Korterelamute renoveerimise praegust tempot tuleks kolmekordistada“
  • „Eestist võiks saada digivundamendiga roheriik“

Seminari peakõneleja oli ülikooli nõukogu liige, Euroopa Komisjonis tööstuse, siseturu ja ettevõtluse peadirektori asetäitja Maive Rute, oma arvamuse avaldasid akadeemik Jarek Kurnitski, ülikooli maavarade ja rakendusgeoloogia uurimisrühma juht Rutt Hints ning teadlane ja ettevõtja Marek Tiits.

Lühiseminar on järelvaadatav SIIN.

Lühiseminari esitlused:

Suuresti samadele teemadele keskendus ka päev hiljem peetud Eesti teaduste akadeemia teaduspärastlõuna „Euroopa tööstuse rohepööre: kriitilistest maavaradest rohetehnoloogiateni”, kus osalesid ka Maive Rute, Rutt Hints ja Helen Sooväli-Sepping.