Reedel, 15. novembril selgitati TalTechi Mektorys rahvusvahelise Tuleviku Loojate projekti parimad Eesti põhikoolid. Jaanuari keskel lähevad viie Soome kooliga vastamisi Põltsamaa Ühisgümnaasium, Kuusalu Keskkool, Jüri Kool, Laiuse Jaan Poska Põhikool ning Rapla Vesiroosi Kool.
„Kümne Eesti kooli võistkonnad said endale partneriks tööstusettevõtte, kelle probleeme või ülesannet nad septembrist lahendama asusid. Finaalis olid tiimide ideed väga originaalsed ja kahe kuuga jõuti täiesti toimivate prototüüpideni,“ rääkis TalTechi avatud ülikooli juhataja Hanno Tomberg. „Edasipääsenud koolid paistsid silma nii lahenduste läbimõelduse kui rakendatavuse poolest. Žürii soovitusel võiksid paljud luua ka oma esimese miniettevõtte,“ lisas ta.
Põltsamaa Ühisgümnaasium lahendas Orkla Eesti puhta ja kasutamiskõlbuliku veekasutamise probleemi. Lahendusena pakkusid noored, et ära võiks kasutada kuumutusprotsesside käigus tekkivat veeauru. Meisterdati prototüüp, et aur kondenseerida ja uuesti ringlusesse lasta.
Kuusalu Keskkool leidis lahenduse, kuidas Tallinki laevadel vähendada sooja vee ja elektri tarbimist. Nad pakkusid välja säästupileti süsteemi, millega võimaldatakse reisijatel piirata oma vee ja elektri kasutust reisilaeval.
Jüri Kool otsis lahendust Estanci tegevuses energia säästmiseks. Lahenduseks leidsid noored liivaaku, mille soetamiseks tehti ka esimesed müügikõned välispartnerile. Omavalmistatud prototüüp valmis kooli 3D printeri abil võistluspäeva hommikuks.
Laiuse Jaan Poska Põhikool lahendas Estonian Plywoodi (EstPly) tootmisjäätmete taaskasutamise mure. Noored leidsid tootmist väga palju selliseid jäätmeid, mida saab väga edukalt kasutada uute toodete valmistamiseks ja valmistasid oma võistkonnaga ka reaalsed tooted, nagu näiteks kassi ronimispuu.
Rapla Vesiroosi Kool leidis lahenduse nii Akzo Nobeli värvitootmises kui ka koolide ning majapidamiste värvide kasutuses esinevale probleemile, kuidas utiliseerida keskkonnasäästlikult värvianumate ja pintslite pesemisest tekkivat jääkvett. Lahendusena pakkusid noored filtreerimissüsteemi, mis koosnes kangajääkidest, söest ja tuhast, millest vett läbi valades saastunud vesi suures osas puhastub.
Eestis osalesid võistlusel Vändra Gümnaasium, Jüri Kool, Põltsamaa Ühisgümnaasium, Rapla Vesiroosi Kool, Kuressaare Nooruse Kool, Kuusalu Keskkool, Keila Kool, Laiuse Jaan Poska Põhikool, Tartu Tamme Kool, Tallinna Tehnikagümnaasium.
Eesti ettevõtetest olid koolide partneriteks Eesti Energia, Tallink, Orkla Eesti, Akzo Nobel Baltics, Incap Electronics Estonia, Estanc, Valley, Estonian Plywood, Kroonpress ja K-Print.
Tööstusinnovatsiooni võistlust toetavad Soome haridus- ja kultuuriministeerium ning Eesti majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, rahaliselt ka Soome Tööstuse ja Tööandjate Keskliidu Sihtasutus, Eesti Teadusagentuur ning majandus- ja kommunikatsiooniministeerium.
Fotogalerii finaalvõistlusest
Lisainfo projekti kohta: www.taltech.ee/tehnoloogiakool/tuleviku-loojad