Tallinna Tehnikaülikool

Siim Täkker lõpetas 2017. aastal Tallinna Tehnikaülikooli keskkonnatehnika kütte ja ventilatsiooni integreeritud õppe eriala. Ta on olnud välisüliõpilane Aalto ülikoolis Soomes ja Electro-Communications ülikoolis Jaapanis. Siim on R8 Technologies OÜ asutaja ja tegevjuht. Tema ettevõtte eesmärgiks on võtta efektiivselt kasutusele hoonetega seonduvad andmed ja juhtida tehisintellekti abil tehnosüsteeme võimalikult ökonoomselt.   

Siim Täkker

Mis on kõige tähtsam asi sisekliima juures, mida igaüks peaks oma kodus ja tööl teadma ja jälgima? 

Kas ruumis on mõnus olla ja kui ökonoomselt on soovitud mugavus saavutatud.  

Igal inimesel on võimalik anda oma panus energiatarbimise vähendamisesse ja seeläbi ka üleilmse soojenemise pidurdamisesse. Soojuslikku mugavust saab kõige lihtsamini parendada riietusega. Näiteks talvel külmade ilmadega on täiesti normaalne kanda toas T-särgi asemel kampsunit.  

Õhukvaliteeti tasub kontrollida lokaalsete anduritega ja vastavalt reguleerida õhuvahetust. Tavaliselt mõõdetakse CO2 taset ja see peaks jääma alla 1000ppm. Kui kampsuniga on talvel toas palav või jahe ning CO2 tase kipub minema üle 1000ppm, siis on vaja midagi ette võtta hoone kütte- ja ventilatsioonisüsteemidega.  

Mis on järgmisel 5-10 aastal selle valdkonna suurimad väljakutsed? 

Kuna kinnisvarasektor põhjustab ca 40% C02 emissioonidest, siis kahtlemata on vaja teha suuri samme seal, et jõuda lähemale kliimaneutraalsusele. Usun, et elektrifitseerimine, energia salvestamine ja keskkonnasäästlikud materjalid saavad olema järgmisel kümnendil märksõnad liginullenergiahoonete ja positiivse energiabilansiga hoonete võtmes. 

Kuidas digipööre on seda valdkonda muutnud? 

Digitaliseerimine ja asjade internet on loonud võimaluse võtta efektiivselt kasutusele mitmesugused andmekogumid ning mõõta seni mõõtmatut. Reaalajas andmete sidumise ja intelligentsete algoritmide abil juhitakse juba praegu hoone tehnosüsteeme ning nende ehitamise, hooldamise ja haldamisega seotud protsesse. Peamiseks eesmärgiks on vähendada ehitus- ja ülalpidamise kulusid, tõsta kvaliteeti ning teha andmepõhiseid otsuseid. 

Üks müüt, mis on sel erialal töötades ette tulnud. 

Leidub inimesi, kes usuvad, et kui väljas on külm, siis radiaator peab olema tuline. Hästi soojustatud hoonetes aga ei pruugi see enam olla tõsi, kuna soovitud ruumitemperatuur on saavutatud ja radiaatoril pole vaja täiendavalt ruumi kütta.  

Hoone fassaadi all on sadu torusid ja keerulisi süsteeme, mis juhivad puhast vett sisse ja reovett välja, ventileerivad õhku ja reguleerivad temperatuuri. See kõik tagab, et hoone sisemus oleks inimestele meeldiv, tervislik ja loodust säästev keskkond. Kui see väljakutse on just sinu jaoks, siis uuri lähemalt, mida hoonete sisekliima ja veetehnika erialal on sulle pakkuda. Tutvu õppekavaga: taltech.ee/sisekliima-vesi