Tallinna Tehnikaülikool

Sinimajandus viitab majandustegevusele, mis toimub veekogudes (k.a meres). Meie piirkonna südameks on Läänemeri, mis kahjuks on hetkel üks maailma enim ülemajandatavaid merealasid. Seetõttu on äärmiselt kriitiline hakata Eestis kiirelt ja jõuliselt tegelema mere ökosüsteemi kaitsmise ja taastamisega.

TalTech Kuressaare kolledži direktor Merit Kindsigo on öelnud, et saarlasena on sinimajandus tema jaoks sügavalt seotud Saaremaa eluviisiga, hõlmates kõike alates meretranspordist kuni vesiviljeluseni. See mõiste ühendab nii mere kasutamise kui ka selle kaitsmise, rõhutades inimkonna olulist rolli tasakaalu hoidmises - kasutades merd ressursina või elades selle läheduses. Eestile on meri ajalooliselt ja kultuuriliselt määrava tähtsusega, muutes sinimajanduse lahutamatuks osaks meie identiteedist. Eesti tahab olla mereriik, see peab kajastuma ka meie igapäevastes valikutes nii majanduses kui ka riigi eelarves ja investeeringutes. Kestlik sinimajandus seab meie ette suured ambitsioonid ja väljakutsed. Meie sinimajanduse kontseptsioon rõhutab jätkusuutlikkuse olulisust, püüdes leida tasakaalu majanduskasvu, merekeskkonna kaitse ja sotsiaalse heaolu vahel. Üheks esmaseks väljakutseks on Saaremaa läheduses meretuuleparkide väljaarendamine viisil, mis tagab nii kohaliku kogukonna heakskiidu kui ka riikliku julgeoleku.

Vetikapotid
Est-Agar AS vetikapotid

Innovatsioon, haridus ja koostöö

Sellest tulenevalt on Kuressaare kolledž seadnud oma sihiks koolitada inimesi, kes suudaks tuleviku ja tehnoloogiate hoogsa arenguga meres sammu hoida. Kolledžis on võimalik õppida erialal, mida seni pole Eesti ajaloos varem õpetatud: kestlikud sinimajanduse tehnoloogiad. Õppekava on hoolikalt kujundatud, et suurendada mõistmist mere tähtsusest ning õpetada väärtustama merd kui olulist ressurssi, rakendades selleks uudset, probleemi- ja väljakutsepõhist metoodikat.

Õppurid omandavad põhjalikud teadmised merekeskkonnast, sealhulgas erinevatest meretehnoloogiatest, aga ka rohelise ettevõtluse, innovatsiooni, säästlike materjalide ning roheenergeetika osast sinimajanduse kontekstis. Valikained pakuvad võimalust süveneda mitmesugustesse valdkondadesse, sealhulgas meretoorme väärindamisse, rannikuturismi, meretransporti, tootearendusse, disaini ja projekteerimisse, andes õpilastele laia spektri teadmisi ja oskusi, mida sinimajanduse valdkonnas tulevikus rakendada, kasvõi oma isikliku ettevõtte rajamisel.
Õppekava toetab ka Saaremaal asuv uus meretoorme- ja keskkonnalabor, mis pakub mitmesuguseid praktilisi õppevõimalusi ning toetab teadustööd, keskendudes merega seotud ressursside säästvale kasutamisele.

See annab tudengitele ja teadlastele võimaluse töötada reaalsete projektidega, mis on otseselt seotud kohaliku majanduse ja keskkonnaga. Labori olemasolu võimaldab huvitatud ettevõtetel arendada uusi teenuseid, tooteid ja tehnoloogiaid, mis seni saarel innovatsioonipesa (Innolabori) puudumise tõttu pea võimatu oli. Laboris läbiviidavate uuringute ja arendustegevuste kaudu saavad ettevõtted kasutada kõige uuemaid teadmisi ja tehnoloogiaid, et parandada oma toodete kvaliteeti ja konkurentsivõimet nii kohalikul kui ka rahvusvahelisel turul. Lisaks toetab labori olemasolu ettevõtete ja teadusasutuste vahelist koostööd, luues uusi võimalusi tegevusala piiride laiendamiseks.

Näiteks teeb TalTech koostööd ettevõttega Est-Agar AS, et arendada punavetika kasvatamiseks ainulaadseid aiakonstruktsioone (veealused aiad). Samuti käivad läbirääkimised Veere sadama omanikega, kellega koostatakse ka esimest ühist projektitaotlust, et rajada Veere sadamasse (sh akvatoorium) innovatsiooni-katseala, et kõigil huvitatud osapooltel (ettevõtjatel) oleks Saaremaal esimene reaalne koht, kus uusi tehnoloogiaid ja lahendusi katsetada ning ülikoolidel reaalne merekeskkond vajaliku taristuga, kus aastaringselt teadusarendusega tegeleda. TalTech innovatiivsete materjalide tööstuslike rakenduste uurimisrühm arendab ka Est-Agar AS-ile metallvorme, milles vormida vetikatest valmistatud istutuspotte, mis peenrasse istutades on ühtlasi ka suurepäraseks väetiseks (täiesti jäätmevaba istutuspott).

Teeme päriselt ära!

Laboritööde käigus on tudengitel võimalus saada praktilisi kogemusi erinevate kultuuride kasvatamisel, proovida kätt energia tootmisel minituulikuid ja päikesepaneele kasutades, osaleda välitöödel merel ja mujal looduses, otsida uudseid lahendusi mereprügi ja senini kasutamata ressurssidele, katsetada digitaalseid lahendusi reaalsetes tingimustes merel. Õppijad arendavad oskusi ja teadmisi, mis aitavad kaasa tuleviku kujundamisele - tehes midagi eimillestki ja pakkudes uusi ning toimivaid lahendusi erinevatele väljakutsetele, mis seni on ainult probleeme tekitanud.
Õppekava edukas läbimine kolme aasta jooksul varustab õppijaid oskustega, mis on vajalikud töötamiseks erinevatel ametikohtadel sinimajanduses kas projektijuhi, kestlike tehnoloogiate digitaalse tootmise tehnoloogiate koordinaatori, konsultandi või spetsialistina. Jätkusuutliku sinimajanduse raames avanevad töövõimalused mitmesugustes valdkondades, nagu merekeskkonna digitaliseerimine, mereelupaikade taastamine, kalandus, vesiviljelus, meretransport ja -tehnoloogiad, merekeskkonna kaitse ning rannikuturism. Oluliseks võimaluseks on jätkata õpinguid ka magistritasemel, mis on tegelik spetsialiseerumise aste.
On hädavajalik muuta inimeste mõtteviisi ja suhtumist, kasvatada neis vastutustunnet. Uus suhtumine, elades panustamisse rohkem kui tarbimisse, peab saama praktiliseks ja tõhusaks tööriistaks majanduses, aidates seeläbi kaasa meie (mere)keskkonna seisundi parandamisele.