Tudengielus tuleb ette hulk sõnu, mis muudab igapäevaelu põnevaks, aga tihti isegi veidi segaseks. Sõnad nagu rektor, Studioosus või ISIC on üliõpilastele igapäevased, kuid nende tähendus võib jääda uduseks. Ülikoolis on kasutusel veel hulk märksõnu, mida iga tudeng võiks teada.

Ülikooli juhtimine

Nõukogu
Ülikooli kõrgeim juhtorgan, mis vastutab ülikooli arengu ja strateegiliste suundumuste eest. Nõukogu valib rektori ja kinnitab eelarve, arenguplaane ja muud olulist.
Rektor
Ülikooli juht, kes vastutab igapäevase töö ja arengu eest. Rektor on inimene, kes korraldab ülikooli elu ja esindab seda ametlikul tasandil. Kord aastas võib teda kohata ka longeropongi mängimas tudengitega.
Senat
Ülikooli akadeemiline juhtkond, mis tegeleb õppetöö ja teadustegevuse kvaliteedi tagamisega. Senatis otsustatakse, milliseid õppekavasid arendatakse ja kuidas teadustööd suunatakse. Kui rektor on juht, siis senat on aju, mis aitab luua hariduse suundi.
Prorektor
Prorektor on ülikooli juhtimisstruktuuri osa, kelle ülesandeks on koordineerida ülikooli ühe või mitme valdkonna tegevust. Prorektorite vastutusvaldkonnad on õpe, teadus ja ettevõtlus.
Rektoraat
Rektoraat on ülikooli juhtimisorgan, kuhu kuuluvad rektor, prorektorid ja dekaanid. Rektoraat on vastutav ülikooli igapäevase tegevuse juhtimise ja arendamise eest, töötades välja strateegilised plaanid, mis määravad ülikooli tegevussuundi ja prioriteedid.
Teaduskond
Kõrgkoolis siduserialadel õppe- ja teadustööd korraldav haldusüksus. TalTechis on neli teaduskonda: inseneri-, infotehnoloogia-, majandus- ja loodusteaduskond. Viiendaks teaduskonnaks loetakse Eesti Mereakadeemiat. Teaduskond koondab enda alla instituute. Teaduskonda juhib dekaan.
Dekaan
Dekaan on teaduskonna juht, kes peab silma peal hoidma, et kõik õppetöö, teadustöö ja ülikooli poliitika läheks sujuvalt. Eesti Mereakadeemial, mis on ka osa TalTechist, on dekaani asemel aga näiteks direktor.
Instituut
Ülikoolis teatud valdkonnaga tegelev struktuuriüksus, mis tegeleb õpetamise, teadus- ja uurimistööga. Instituuti juhib selle direktor.
Õpe
Bakalaureus (“Baka”)
Bakalaureus on akadeemiline kraad, mille saad, kui oled lõpetanud vähemalt kolmeaastase õppekava. BA ehk inglisekeeli Bachelor of Arts on humanitaar- ja sotsiaalteaduste bakalaureus ja BSc ehk inglisekeeli Bachelor of Science on loodus-, tehnika- ja terviseteaduste bakalaureus.
Magistrantuur (“Maka”)
Kõrghariduse teine aste, mille lõpetamine tähendab magistritöö kaitsmist. See on õppeetapp, kus tudengid spetsialiseeruvad süvitsi oma erialale. Tudeng, kes õpib magistriõppes ja töötab magistrikraadi saamise nimel on magistrant.
Doktorantuur
Doktorantuur on prestiižne tasand, kus õpid kõige kõrgemal tasemel teaduslikke meetodeid. Kui lõpetad, on sul võimalus isegi PhD tiitel saada.
Integreeritud õpe
Õpe, kus bakalaureuse- ja magistriõpe on ühendatud ühtseks programmiks. Tavaliselt kestab see 5-6 aastat ja pakub süvitsi minevat erialast haridust, näiteks arhitektuuris ja inseneriteadustes. Ühest küljest on see mugav – kõik on juba paigas, aga teisalt ei tähenda see, et sa ei saaks oma õpinguid kohandada vastavalt huvidele.
Programminõukoda
Õppekava arendamise nõuandev kogu, kus tudengitel on võimalus osaleda õppekavade muutmises ja täiendamises. Programminõukojas on esindatud õppejõud, üliõpilased ja ettevõtete esindajad. See on koht, kus tudengitele õpetatavat esimesel tasandi uuendatakse ja muudetakse.
Tüüpõpingukava
Tüüpõpingukava on õppekava vaate lõpust leitav dokument, mille põhjal koostatakse semestri tunniplaan. Kui õppida vastavalt tüüpõpingukavale, on see kõige mugavam, kuna ained on paigutatud loogilises järjekorras ja semestrite kaupa, mis muudab õpingud sujuvaks. Siiski, kui soovid oma õpinguid isikupärastada, ei tasu karta, et oleks võimalik oma õpingute rada kohandada vastavalt huvidele.
ÕIS (Õppeinfosüsteem)
Õppeinfosüsteem (ÕIS) on TalTechi ametlik e-õppe keskkond, kuhu üliõpilased ja õppejõud saavad sisestada ja leida kõik vajalikud õpingute ja hindamistega seotud andmed. ÕIS-is saab esitada semestri õpingukava, vaadata oma tulemusi ja kursuste sisu. ÕIS on igapäevane tööriist õppekorralduse läbiviimiseks ja tagab, et kogu õpingute info on ühes kohas kergesti ligipääsetav. Mitte segi ajada Moodle’ga.
Moodle
Moodle on TalTechi ametlik e-õppe keskkond, kus õppejõud jagavad kõiki vajalike õpingumaterjale. See on koht, kus õpilased saavad kodutöid üles laadida, eksamite kohta teavet leida ja palju muud. Kui Moodle ei tööta, siis kogu ülikool on kui maapõu, kus midagi ei liigu!
Eksamisessioon (sess)
Kõige tõsisem aeg, mis kestab umbes kolm nädalat semestri jooksul, kui kõiki neid loengutes õpitud teemasid tuleb praktiliselt testida. Üks osa tudengitest naudib enne eksameid korralikku tööd ja sessi ajal puhkust, teised aga eelistavad tõsta oma tööpanust just eksamiperioodil.
Lektor
Lektor on õppejõud, kes viib läbi loenguid kõrgkoolis. Ei tasu segi ajada rektoriga. Lektor vastutab loengute sisustamise ja üliõpilastele teadmiste edasiandmise eest. Lektorid ei ole hirmsad, nende poole tasub pöörduda ja küsida küsimusi ja eriti tervitatav on nende poolt esitatud küsimustele vastamine.
Õppeassistent
Õppeassistent on isik, kes aitab õppejõudusid õppetöös, eriti suure osalejate arvuga õppeainetes ja hübriidõppe korraldamisel. Õppeassistendid muudavad õppetöö efektiivsemaks kõigile osapooltele: nad aitavad õppejõude, samas on see magistrantidele ja doktorantidele väärtuslik kogemus, sest üldjuhul on just nemad need, kes õppeassistendi rolli täidavad. Kui sul on küsimusi, siis nemad on inimesed, kelle poole tasub pöörduda!
Õppekonsultant
Õppekonsultant on inimene, kes aitab tudengeid kõigis õpingute korraldamise küsimustes. Kui sul on küsimusi juba sooritatud ainete või moodulite kohta, siis õppekonsultant on esimene inimene, kelle poole tasub pöörduda. Lisaks aitavad nad välja anda dokumente, mis tõestavad sinu õpingut, et saaksid taotleda stipendiume, suveülikoolides osalemist või osalemist Erasmuse programmis.
Erasmus
Erasmus+ on Euroopa Liidu programm, mis toetab haridust, koolitust, noorte ja spordi valdkonda. Ülikoolides seostatakse seda enamasti vahetussemestri või vahetusaastaga. Erasmuse kaudu on aga võimalik osaleda ka paljudes teistes projektides, tuleb vaid silmad lahti hoida või pöörduda mobiilsuskeskusesse.
Tudengielu

Üliõpilasesindus (ÜE)
Üliõpilasesindus on TalTechi kõige laiem tudengite esindusorganisatsioon, kuhu kuuluvad lisaks esinduskogule ka vabatahtlikud, projektijuhid ja muud liikmed, kes vastutavad erinevate projektide eest. Üliõpilasesindus tegutseb mitmesugustes valdkondades nagu turundus, kommunikatsioon, IT, ettevõtetega koostöö ja projektijuhtimine. Üliõpilasesinduse missioon on olla eestkosteorganiks kõikidele TalTechi tudengitele ning seista hariduse kvaliteedi, õpikeskkonna ja tudengielu arendamise eest.
Esinduskogu
TalTechi üliõpilaskonna kõrgeim otsustuskogu, kuhu kuuluvad tudengid kõigist teaduskondadest. Esinduskogu ülesanne on esindada üliõpilaste huve ja teha ülikooli arenguks olulisi otsuseid. Näiteks valivad nad üliõpilasesinduse juhatuse. Veidi nagu meie oma riigikogu. Pole paha koht, kus esitada ideid või tuua esile probleeme!
Revisjonikomisjon
Komisjon, mis kontrollib üliõpilasesinduse majandustegevuse, vara ja vahendite kasutamise seaduslikkust. Kui on küsimus raha, kulutuste või ametlikkuse kohta, siis see komisjon teeb kindlaks, et kõik oleks korralikult tehtud. Karm kontroll, kuid vajalik!
Teaduskondade üliõpilaskogu (ÜK)
See ühendab üliõpilased, kes esindavad oma teaduskonna huve ja organisatsioonide tegemisi. Kui tahad oma teaduskonnas olla aktiivne ja tuua muutusi, siis teaduskonna üliõpilaskogu on ideaalne koht selleks!
EÜL (Eesti Üliõpilaskondade Liit)
EÜL on üliõpilaste katusorganisatsioon, mis on kohe platsis kui on vaja seista tudengite õiguste ja huvide eest riiklikul tasandil. Näiteks kohtub EÜLi juhatus rektorite nõukoguga ja võimalusel ka haridusministriga. See organisatsioon töötab välja ettepanekuid ning teeb selgitustööd riigikogule ja valitsusele.
Juulius Tipikas
TalTechi legendaarne tudeng, kes on õppinud kõiki võimalikke erialasid ja on eluaegne tudeng. Ta on see tegelane, kes esmapilgu võib tunduda hirmus, kuid hiljem hakkavad sul silmad särama, kui mõtled aktiivsele tudengile ja üliõpilasesinduse tegemistele. Juulius on igal pool – ta on kõike näinud ja kõike kogenud!
Kultuurikollektiivid
Erinevad üliõpilasorganisatsioonid, nagu tantsu- ja koorigrupid või orkestrid, kus tudengid saavad arendada oma loovust ja kunstilist väljendust. Kõrgtasemel esinemised Eestis ja välismaal annavad võimaluse reaalsusest kõrvale põigata ja teha midagi hingele. Nt: Kuljus, Akadeemiline Naiskoor.
Studioosus
Tudengite poolt koostatud ajakiri, mis ilmub kolm korda õppeaastas. Ladina keeles tähendab Studioosus “üliõpilane”. Ajakiri toob esile tudengite elu ja tegevuse ülikoolis ning loob silmapaistva kanali üliõpilaskonna hääle kuuldavaks tegemiseks.
Tudengiportaal
TalTechi tudengitele mõeldud infoportaal, kus on kõik vajalik õppimise, eksamite ja muu kohta. See on ainus koht, kus saad iga päev sisse logida, et kõik õpingutega seotud ülesanded saaksid täidetud. Kõik on mugavalt ühes kohas!
Muu
Akadeemiline
Akadeemiline viitab kõigele, mis on seotud teaduse ja kõrgharidusega. Kui öeldakse, et mingi teema on akadeemiline, võib ekslikult tunduda see kuivteoreetiline ja tihti ka natuke igavat, kuid süvenedes avanevad täiesti uued tahud või teadmised. Kasutatakse ka: akadeemiline kalender, tund (45 min), veerandtund, kraad ja puhkus.
Arengufond
Arengufond on suurepärane viis, kuidas ettevõtted ja eraisikud saavad ülikooli õpilasi, õppejõude ja teadustöötajaid rahaliselt toetada. Kaks korda aastas toimub stipendiumikonkurss, mille käigus jagatakse ka vingeid preemiaid. Tudengi soovitus: Isegi kui kardad, et sul pole piisavalt saavutusi ette näidata, siis kandideeri ikka! Võib-olla otsib mõni ettevõte just sind!
ISIC (International Student Identity Card)
Rahvusvaheline õpilaspilet, mis on tõendiks sinu tudengistaatuse kohta Eestis ja 130 teises riigis. ISIC kaarti saab kasutada soodustuste jaoks rohkem kui 130 000-s kohas üle kogu maailma. Üliõpilane – üleilmne privileeg!
Mente et Manu
See pole vaid lause sellel roosal suusasillal Nõmme mäe tipus. Ladina keeles tähendab Mente et Manu "mõistusega ja käega", mis on Tallinna Tehnikaülikooli juhtlause. Sama nime kannab ka Tallinna Tehnikaülikooli ajakiri, mis kajastab ülikoolis toimuvat ja ilmub neli korda aastas.
Nõustamiskeskus
Koht, kus saad igakülgset tuge – kas siis õpingutega, karjäärinõustamisega või psühholoogilise abiga. TalTechi tudengitele tasuta teenus, mis aitab kõigis ülikooliga seotud probleemides. Kui elu tudengina on segane, siis on see koht, kus leiad vastused!
Spordinõukogu
Ülikooli spordi valdkonna juhtimisel osalev grupp, mille ülesanne on luua ja rakendada strateegiaid spordi arendamiseks ülikoolis. Kui tahad, et ülikoolil oleks parem spordipoliitika, siis on see koht, kus oma ideid jagada!
Vilistlaskeskus
Vilistlaskeskus on koht, kus TalTechi vilistlased saavad ühendust hoida oma ülikooliga ja üksteisega. Ülikooli edukust saab mõõta tema vilistlaste edukusega. Vilistlaskeskus pakub erinevaid tegevusi, et hoida vilistlased koos: vilistlasliikumise üritusi, teadmiste arendamise võimalusi Avatud Ülikoolis ning tegevusi, mis aitavad vilistlastel toetada talendikaid üliõpilasi ja akadeemikuid.
Kasutatud materjalid
- Euroopa Komisjon 2022. Bolgna Protsess
- Sõnaveeb
- Riigiteataja 2009. Kõrgharidusstandard
- Riigiteataja 1995. Ülikooliseadus
- TalTechi koduleht 2025
- Tudengite kogemused
Artikkel ilmus esmakordselt Juuliuse blogis kevad 2025