Tallinna Tehnikaülikool

Kerit-Lii Joasoon on toidutehnoloogia magistrant, kelle armastus koerte vastu on viinud ta süvitsi koeratoidu arendamise maailma. Tema eesmärk on luua toit, mis vastab koerte vajadustele ja on samas koeraomanikule mugav kasutada. Intervjuus räägib ta oma õpingutest, karjäärivõimalustest ja huvitavatest avastustest erialal.

Kerit-Lii Joasoon
Kerit-Lii Joasoon oma neljajalgsete sõpradega. Foto: Kerit-Lii Joasoon

Palun räägi millist eriala sa õpid ja miks valisid just selle eriala?

Õpin Toidutehnoloogiat ja -arendust magistriõppes koos kahe koeraga, kellest üks on koos minuga kogu bakalaureuse õppe kaasa teinud  ning teine sai otse magistrisse. Valisin selle eriala sellepärast, et soovisin tegeleda toiduga, täpsemalt koeratoiduga. Soovisin luua toidu, mis vastaks koerte vajadustele, ehk mis koosneks põhiliselt ainult lihast. Toortoit vastab vajadustele  aga see ei ole nii mugav kui krõbinad: tuleb hoida külmutatuna, siis sulatada ja see võtab aega, krõbinad aga valad pakist kaussi ja ongi valmis. Oli vaja leida moodus, kuidas valmistada toortoidust krõbinaid nii, et toit säilitaks oma omadused ehk sinna poleks vaja lisada vitamiine ja mineraalaineid nagu tavapärastes krõbinates. Siis leidsin ma ettevõtte nimega Pala Petfoods Estonia OÜ ning asusin sinna tööle toidutehnoloogi ja toiduohutusspetsialistina. Nende toode ongi see, mida ma ise kunagi teha soovisin ning nüüd saan nende toodet paremaks muuta koostöös Helsinki ülikoolis asuva DogRisk uurimisgrupiga. 

Kus ja kellena selle eriala lõpetajad töötavad?

Selle eriala lõpetajad töötavad väga erinevates valdkondades nii avalikus sektoris kui eraettevõtetes. Näiteks laborites, kus analüüsitakse toidu koostist erinevatel tasanditel (analüütilised koostisosad, mikroorganismid toidus). Lõpetajad võivad töötada ka erinevates toiduainetööstustes toidutehnoloogidena, mõeldes välja uusi retsepte või parendades olemasolevaid tooteid, et need pakuksid rohkem kasu kui vaid täiskõhutunne.

Üks lõbus tõik, mida sa enne sel erialal õppimist ei teadnud (või mingi äge lugu tegemistest õpingute ajal).

Kõige huvitavam asi, mille ma õpingute käigus avastasin, on kultiveeritud ehk rakkudest kasvatatud toidu tootmine. Eriti huvitab mind kultiveeritud liha tootmine, sest soovin parimat nii meie planeedile, loomadele kui ka keskkonnale ja inimestele. Oleme alati söönud liha ja paljude inimeste jaoks ei ole taimne toit ja veganlus isegi mitte kõne alla tulev teema, aga kui saaksin pakkuda inimestele neile meeldivat toitu nii, et loomad ei peaks kannatama, oleksid kõik rahul. See on teine ettevõtmine peale koeratoidu, millega sooviksin tulevikus tegeleda.

Üks soovitus noorele, kes kaalub sellele erialale õppima tulemist?

Kui sulle meeldib tegeleda toiduga, osaleda uuringutes ja praktilistes tegevustes, siis see eriala on just õige, pakkudes võimalust töötada toiduga laboratoorsel tasemel.

TalTechi toidutehnoloogia ja -arenduse magistrikava keskendub toiduainete töötlemise teaduslikele ja tehnoloogilistele aspektidele. Eriala raames saadakse põhjalikud teadmised toitumisest, toidutehnoloogiatest, jätkusuutlikest bioprotsessidest, toiduohutusest, tootearendusest ja toiduanalüüsist.