Kardame küll väljas olevaid viiruseid, aga kodukontoris töötamisel ja distantsõppe puhul hiilib ligi ka pikaajalisem oht meie tervisele. TalTechi IT-teaduskonna teadur Birgy Lorenz annab soovitusi nii kodukontori töötajatele, õpetajatele kui õpilastele.
- Kohanda töölaud sobilikuks. Vale kõrguse või suurusega laud võib pikaajaliselt mõjuda tervisele halvasti. Loe nõuandeid siit.
- Leia sobilik selga toetav tool. Lapsed peaksid arvutiga töötades toetama ka jalgu (kui muud lahendust pole, siis aseta jalgade alla näiteks raamatud). Loe lähemalt siit.
- Laual peab olemas piisavalt ruumi. Näiteks hiire liigutamiseks peab olema 2–4 korda enam ruumi kui hiirematt. Kindlasti tasub eelistada hiirt sülearvuti silitamise asemel.
- Valgustus. Sobilik valgustus on selline, mis toetab (ei ole ere, ega ka pime) ja ei peegelda. See tähendab, et laual peab olema lisavalgustus (laevalgustusest ei piisa).
- Sobilikud käsi toetavad padjakesed. Erinevaid võimalusi leiab nii Büroomaailmast kui teistest arvuti- ja kontoripoodidest. Kindlasti on variante ka DIY-ks (do it yourself – tee seda ise) ehk leiuta ise – internet on soovitusi täis.
- Vajadusel kasuta lisahoidikuid. Ära hoia raamatuid, pabereid jms laual pikali asendis, vaid veendu, et need oleksid sobilikud kõrgusel. Kasuta DIY lahendusi.
- Kõrvaklapid. Nende abil vähendad müra nii seest kui väljast. Laste puhul jälgi, et klappidest tulev heli poleks liiga tugev.
- Joo vett!
- Tee pause. Täiskasvanud peaksid puhkepausi tegema iga 50 minuti järel, lapsed iga 20-30 minuti järel (sõltuvalt vanusest). Pauside ajal tee erinevaid harjutusi.
Soovitused harjutusteks:
Õige kehaasend.
- Alexanderi tehnika baasil õige kehaasend (Aet Mikli)
- Nutiseadmel kehaasend ja turvalisus
- Sülearvuti kasutamisel asend
Leevendab õla- ja kaelalihaste pingeid.
- Harjutused, mida tuleks teha peale 30 minutit arvutikasutust, kestvus 3 minutit.
- Kellele vaja pikemalt, siis lihaste tugevdamise harjutused
Käed, et ei tekiks karpaalkanali sündroomi.
- 10 harjutust koos juhistega, kestvus 5 minutit
Silmad.
- Harjutused silmadele. Soovitatakse teha kaks korda päevas, 10 minutit korraga. Abivahendiks pliiats või pastakas.
Tähelepanu kasv.
- Ühe minuti meditatsioon. Vaikuse minutitest, hingamisharjutuste ja meditatsioonini - kasuta, mis toimib sulle! Võib sulgeda silmad ja kuulata. Kes soovib, võib enne käed pesta ja siis panna puhtad jahedad käed silmade peale.
Pikemalt lugemiseks:
- Tööinspektsiooni Kontoritöö ABC
- Käte ergonoomikast