Kardame küll väljas olevaid viiruseid, aga kodukontoris töötamisel ja distantsõppe puhul hiilib ligi ka pikaajalisem oht meie tervisele. TalTechi IT-teaduskonna teadur Birgy Lorenz annab soovitusi nii kodukontori töötajatele, õpetajatele kui õpilastele.

1. Kohanda töölaud sobilikuks. Vale kõrguse või suurusega laud võib pikaajaliselt mõjuda tervisele halvasti. Loe nõuandeid siit.
  2. Leia sobilik selga toetav tool. Lapsed peaksid arvutiga töötades toetama ka jalgu (kui muud lahendust pole, siis aseta jalgade alla näiteks raamatud). Loe lähemalt siit.
  3. Laual peab olemas piisavalt ruumi. Näiteks hiire liigutamiseks peab olema 2–4 korda enam ruumi kui hiirematt. Kindlasti tasub eelistada hiirt sülearvuti silitamise asemel.
  4. Valgustus. Sobilik valgustus on selline, mis toetab (ei ole ere, ega ka pime) ja ei peegelda. See tähendab, et laual peab olema lisavalgustus (laevalgustusest ei piisa).
  5. Sobilikud käsi toetavad padjakesed. Erinevaid võimalusi leiab nii Büroomaailmast kui teistest arvuti- ja kontoripoodidest. Kindlasti on variante ka DIY-ks (do it yourself – tee seda ise) ehk leiuta ise – internet on soovitusi täis.
  6. Vajadusel kasuta lisahoidikuid. Ära hoia raamatuid, pabereid jms laual pikali asendis, vaid veendu, et need oleksid sobilikud kõrgusel. Kasuta DIY lahendusi.
  7. Kõrvaklapid. Nende abil vähendad müra nii seest kui väljast. Laste puhul jälgi, et klappidest tulev heli poleks liiga tugev.
  8. Joo vett!
  9. Tee pause. Täiskasvanud peaksid puhkepausi tegema iga 50 minuti järel, lapsed iga 20-30 minuti järel (sõltuvalt vanusest). Pauside ajal tee erinevaid harjutusi.

Soovitused harjutusteks:

Õige kehaasend.

Leevendab õla- ja kaelalihaste pingeid.

Käed, et ei tekiks karpaalkanali sündroomi.

Silmad.

• Harjutused silmadele. Soovitatakse teha kaks korda päevas, 10 minutit korraga. Abivahendiks pliiats või pastakas.

Tähelepanu kasv.

• Ühe minuti meditatsioon. Vaikuse minutitest, hingamisharjutuste ja meditatsioonini - kasuta, mis toimib sulle! Võib sulgeda silmad ja kuulata. Kes soovib, võib enne käed pesta ja siis panna puhtad jahedad käed silmade peale.

Pikemalt lugemiseks: