Tallinna Tehnikaülikool

IT-teaduskonna doktorant Ardo Allik on tervisetehnoloogiate instituudis välja töötamas meetodit inimese füüsilise väsimuse hindamiseks füsioloogiliste signaalide põhjal. Uut metoodikat on võimalik edaspidi kasutada väga erinevates valdkondades, lisades selle funktsionaalsuse aktiivsusmonitoridesse ja spordikelladesse. 

Ardo Alliku sõnul on selline väsimuse hindamise lahendus väga oodatud, kuna väsimus vähendab nii füüsilist kui ka vaimset võimekust, suurendades ka tööõnnetuste ning spordivigastuste riski. Kuna tegemist on inimesekeskse probleemiga ja väsimuse mõju ei avaldu kõigil ühtemoodi, siis on keeruline leida kindlat parameetrite komplekti, mis kõigi kasutajate puhul tuvastaks väsimuse samasuguse kindlusega. 

„Praeguseks on välja töötatud ning läbi viidud põhjalik katseseeria, mille tulemuste põhjal on paika pandud peamised sobilikud väsimuse markerid. Nende tulemuste põhjal on võimalik hinnata füüsilist väsimust reaalajas, ühtlasi määrata füüsilist väsimust seadmetega, mille kandmine ei valmista kasutajale ebamugavust ja millelt kasutaja saab pidevalt tagasisidet enda seisundi kohta,“ rääkis Allik. See tähendab, et kasutajad saavad tulevikus rohkem informatsiooni iseenda kohta, mis lubab neil väsimuse puhul teha teadlikumaid otsuseid seisundi parandamiseks ning õnnetuste ja vigastuste vältimiseks.

Selline väsimuse hindamise lahendus väga oodatud, kuna väsimus vähendab nii füüsilist kui ka vaimset võimekust, suurendades ka tööõnnetuste ning spordivigastuste riski.

Laeb infot...