Sten Kalder on Tartust pärit noormees, kelle nooruspõlv möödus suures osas vee peal kiirpaadiga kihutades. Sama edukalt on ta kihutanud läbi bakalaureuse- ja magistriõppe, finišiks ettevõtte ja ekspordi juhtimise cum laude magister. Sinna vahele on jäänud ka tudengiaktivisti tööd ja hulk muid põnevaid tegemisi.
Miks tasub minna otse magistriõppesse, mitte jätta aastat või mitut vahele?
Mida varem, seda parem! Kolm põhjust: õpiharjumused, töö- ja pereelu. Minul jäi küll bakalaureuse ja magistri vahele kaks aastat, millest ühe kükitasin digilaigulise vormiga metsas ja teisel aastal alustasin ettevõtlusega, kuid need kaks aastat olid samuti täis õppimist, mistõttu igapäevane õpiharjumus kui selline oli säilinud. Kuna minu erialal olid paljud kaastudengid juba keskastmejuhid, oli neil tööalaselt suur vastutus ja töökoormus ning palju lähetusi, mistõttu pidid nad omajagu puuduma ja sellevõrra rohkem ise õppima. Samas oli neil tänu erialasele töökogemusele oluliselt lihtsam teooriat omandada ja praktilise poolega seostada ning nende kogemused olid kogu kursusele suureks väärtuseks. Kolmandaks on pereelu – värskel bakalaureuselõpetajal üldiselt veel peenikest pere pole, mistõttu on täiskohaga töö kõrvalt õppetööle pühendumine, eksamisessioonide üleelamine ja magistritöö kirjutamine mõnevõrra lihtsam.
Kuidas leida endale sobiv magistriõppekava?
Mina vaatasin seda kohvipaksu pealt. Mitte, et ma ennustamisega tegeleks, aga vaatasin „pätikohvi“ põhja ja mõtlesin, miks ei tehta sarnaselt teepadjakestele ka kohvipadjakesi, mida saaks elegantselt õigel hetkel tassist välja võtta, et puhast kohvi nautida? Tegemist oli geniaalse äriideega, mis ei saanud jääda väikse Eesti piiridesse ja seetõttu tuli kõigepealt turundust ja ekspordijuhtimist õppima asuda. Hiljem selgus, et kohvipadjakesed on aastaid tagasi leiutatud ning neid saab igast toidupoest. Aga lühidalt öeldes tuleb leida õppekava, mis sinu ambitsioone toetab (või maa peale tagasi toob).
Kui palju mõjutas Sinu edasiõppimise valikuid tööturg?
Mul on õnnestunud oma õppevalikud isikliku kire ja huvidega põimida, mistõttu pole ma erialavalikutel teadlikult tööturust või karjäärivõimalustest lähtunud. Samas on selge, et Eesti turu väiksust arvestades on häid ekspordijuhte alati tarvis.
Üks fun fact, mida sa enne ülikoolis õppimist ei teadnud.
Esimesena meenub minu magistritöö juhendaja Rünno Lumiste õpetlik repliik: „Pole äri, mida hea juhtimine ei suudaks kasumlikult tööle panna, ja pole äri, mida kehv juhtimine ei suudaks pankrotti ajada.“ Usun, et sama põhimõte kehtib ka kõigis teistes valdkondades.
Oled omandanud või peagi omandamas kõrgharidust? Kas sooviksid minna edasi õppima, aga ei tea veel täpselt, mida ja kuidas seda teha saaks? Vastuseid antakse kolmapäeval, 10. aprillil TalTechi magistriõppe infoõhtul. Tule kohale ja saa teada, mida TalTechi uuendatud erialad endast kujutavad ning milliseid uksi magistriõpe Sulle tulevikku avab. Registreeru kohe: www.taltech.ee/MAinfo