Tallinna Tehnikaülikooli Arengufond andis ülikooli teadmishimulistele tudengitele pidulikul aktusel üle stipendiumid kogusummas 214 450 eurot. Stipendiume anti sel kevadel välja 106.

Arengufondi nõukogu esimees Robert Kitt märkis stipendiumiaktuse kõnes, et tema läks tööle juba enne ülikooliõpingute alustamist. „Loodan, et tänased tudengid seda enam tegema ei pea.“ Ta soovib ettevõtjatele südamele panna, et nad usinaid üliõpilasi esimeste kursuste jooksul kohe tööturule ei napsaks. „Laseme noortel õppida, toetame nende teekonda stipendiumitega – nad on pärast seda palju tulemuslikumad.“

Kandideerimisvooru laekus kokku 1019 avaldust, millest kvalifitseerusid 943. „Arengufondi kaudu välja antud stipendiumitega suudame toetada umbes kolme protsenti tehnikaülikooli täiskoormusel õppivatest tudengitest. Mõelda vaid, milline mõju oleks, kui suudaksime tõsta selle protsendi viiele või miks mitte kümnele,“ sõnas arengufondi juhataja Elinor Toming.
Kevadisest konkursist võttis osa 483 tudengit. Keskmiselt laekus ühele stipendiumile umbes 15 avaldust, kuid mõned ettevõtted said oluliselt suurema huvi osaliseks – näiteks Swedbanki stipendiumitele kandideeris üle 80 tudengi. Populaarsed olid ka inseneriteaduskonna üliõpilastele mõeldud toetused, samuti said rohkelt avaldusi INFTF-i stipendiumid.
Tomingul on hea meel kandidaatide rohkuse üle, aga ta möönab, et kuna ambitsioonikaid üliõpilasi on TalTechis palju, võib stipendiaadi valimine ettevõtte jaoks oodatust keerulisemaks kujuneda. „ETS NORD pani sel kevadel esimest korda stipendiumi välja – olles tutvunud kandidaatidega, otsustasid nad anda välja veel lisaks kaks eristipendiumi oma II ja III kohale jõudnud üliõpilastele, kelles nad rohkelt potentsiaali nägid,“ selgitab arengufondi juhataja. Kandidaatidel olid konkreetsed vajadused – soov ASHRAE/REHVA suitsueemalduse teemalise õppematerjali soetamiseks ja tulevaste erialamesside külastamiseks. Ettevõte toetab mõlemat 400 euroga.

Seda, et tehnikaülikooli tudengid väärivad enam tunnustust tõestab ka ÄIO, kes pani samuti esimest korda stipendiumi välja ja otsustas anda ühe asemel kaks, sest kandidaadid olid lihtsalt nii tugevad. „Noored avaldasid meile muljet oma pühendumuse ja sihikindlusega. Nende toetamine on ÄIO missiooni loomulik osa. Stipendiumi kaudu soovime anda tulevastele teadlastele võimaluse tegeleda päriselu väljakutsetega jätkusuutlikkuse alal,“ selgitas ÄIO kaasasutaja TalTechi professor Petri-Jaan Lahtvee.
Arengufondi hiljuti läbiviidud küsitlusest tuli selgelt välja toetuse vajadus üliõpilaste seas. Üle poole vastasid, et neil on vaja raha elamiskulude katteks või nad koguvad/investeerivad selle tulevikuks suurema asja tarbeks. 750 tudengit 885-st elab kas vanemate ülalpidamisel või stipendiumite/riikliku toetuse abil. Arengufondi juhataja sõnul vajaks suuremat stipendiumite valikut kindlasti loodusteaduskond ja mereakadeemia. „Tudengite õppekoormus on suur ning võimalused tööl käimiseks keerulised,“ leiab ta.
Arengufond tänab kõiki koostööpartnereid ja toetajaid. Uus konkurss läheb lahti juba sügisel. Stipendiume saavad välja panna nii ettevõtted kui eraisikud – iga toetus on väga oodatud! Lisainfot annab arengufondi juhataja Elinor Toming e-posti teel elinor.toming@taltech.ee ja numbril 5520268.