Tallinna Tehnikaülikooli teadlased gradientsüsteemide dünaamika uurimisrühmast koostöös saksa kolleegidega Läänemere Uurimisinstituudist (IOW) avaldasid kõrglahutusliku modelleerimise tulemused Läänemere keskosa pinnakihi kohta ajakirjas ”Oceanologia”. Uuringu eesmärgiks oli tuvastada submesomastaapsete (sub-mesoscale, edaspidi SMS) protsesside esinemist Läänemere erinevates basseinides kasutades horisontaalset ruumisammu 250 m, modelleerimisperioodi 2010-2018 ning numbrilist hüdrodünaamika mudelit GETM.
Töö tulemusena leiti, et SMS protsesside esinemine Läänemeres ei ole homogeenne – ruumiliselt esineb SMS protsesse rohkem Soome lahes ja Lääne-Gotlandi Basseinis ning märgatavalt vähem Ida-Gotlandi basseinis. Ka pinnakihi energeetika (hoovuste kogu kineetiline energia) on suurem Soome lahes, Lääne-Gotlandi basseinis ning Läänemere keskosa lõunapoolsemates osades (Arkona ja Bornholmi bassenides ning Taani väinades). Keeriseline aktiivsus on suurem talvisel perioodil võrreldes suvega. Tuvastati ajaline nihe kogu kineetilise energia, tuule töö ja keeriselise aktiivsuse sesonaalsete käikude vahel – kui tuule töö saavutab minimaalse väärtuse mai kuuks, siis keeriseline aktiivsus alles 2 kuud hiljem juulis.
Töö edasise osana on plaanis uurida SMS protsesside esinemist veesamba sügavamates osades ning lisaks SMS protsesside rolli avamere ja ranniku vahelises veevahetuses.