Tallinna Lennusadamas on 2.-3. ning 5.-7. juulil ankrus teaduspurjekas Tara, mis tutvustab mikroskoopilisi organisme ning mereuurimise seadmeid.
Kõik oodatud tasuta mängulistesse töötubadesse, kus saab ülevaate merevee- ja setteproovide võtmisest, meres leiduvatest organismidest ning arutleda, kuidas parandada keskkonna tervist.
Tammsaare pargis ja Solarise keskuse ees on ka näitus, kus on väljas kokkupandav mikroskoop, saab tutvuda erinevate mere elusolenditega ning teha endast koos nendega 3D fotosid ja videoid.
33-aastane teaduspurjekas on oma retkedel seilanud läbi kõik ookeanid. Esimene uurimistöö viis aluse põhjapoolusele ning Põhjamaade meremeeste soovil ehitatud saun on seal olemas tänini. Järgmine uurimisretk viis purjeka ja selle meeskonna pea igale maailma merele uurima silmale nähtamatut mikroorganismi: planktonit. Sealt järgmine reis piirdus vaid Vaikse ookeaniga ja keskendus korallrahude seisundi uurimisele. Rahu neil organismidel paraku pole – kliimamuutus ja inimtegevus hävitavad neidki.
Lisaks mereteaduse populariseerimisele uurivad teaduspurjetajad praegusel retkel, kuidas vähendada saaste ja kliimamuutuste mõju elule mererannikul. Euroopa inimestest 40 protsenti elab rannikualadel ning meri on koduks paljudele elusolenditele. Samaaegselt võetakse proove merest ja maalt, et uurida ravimite, pestitsiidide ja plastiku levimist. Need on kõik järjest kasvavaks ohuks nii keskkonnale kui inimestele.
Teaduspurjetajad näitavad, kuidas kasutada teaduslikku lähenemist meremuredele lahenduste leidmiseks ja räägivad, miks on teaduslike meetodite abil saadud teadmisi vaja.
Tara alustas oma nüüdset teekonda aprillis Roscoffist Prantsusmaal ning jõuab Läänemerre läbi Inglise kanali, Põhjamere ja Taani väinade. Tallinnasse jõuab purjekas Riiast ja võtab siit kursi Turu sadamasse.
Teaduspurjeka külaskäik ja tasuta töötoad on osa Euroopa Molekulaarbioloogia Labori ja Tara Oceani sihtasutuse ühisprojektist, lähem info nende kodulehel.
Purjeka Tallinnasse jõudmine sõltub paljuski mereilmast, sestap tasub enne Lennusadamasse tulekut vaadata, kas laev on sadamasse jõudnud TalTechi kodulehelt.
Sealt leiab ka töötubade, ekskursioonide ja seminaride täpse ajakava.