Tallinna Tehnikaülikool

Hiidlane Taeri Saar käis gümnaasiumiharidust omandamas Tartus, kõrghariduse järele tuli aga Tallinna Tehnikaülikooli: ta on IT-süsteemide arenduse eriala tudeng. Taeri kuulub ka tudengiorganisatsiooni Lapikud, kus ta on turundusvaldkonna juht – turundusega seotud tegevused nagu kunst ja loovkirjutamine pakuvad talle suurt huvi.  

Taeri Saar
Taeri Saar. Foto: erakogu

Miks valisid just IT-süsteemide arenduse eriala? 

Omandasin IT-baasi juba gümnaasiumis, mistõttu olin kindel, et just IT-ga tahangi edaspidi tegeleda. Tarkvara- ja veebiarendus pakuvad mulle enim huvi ja just selle eriala õppekava lugedes lõid mul silmad särama. Kindlasti meelitab paljusid tulevasi tudengeid ka mahukas ettevõttepraktika. 

Millise probleemi lahendamise kallal Sa praegu töötad või töötada tahaksid? 

Minu jaoks on ülikooli astumisest alates olnud suurimaks probleemiks iseenda juhtimine ja motiveerimine, mille kallal ma ka TalTechi psühholoogi abil töötan. Kui põhikoolis-gümnaasiumis utsitasid õpetajad sind pingutama ja asju ära tegema, siis ülikoolis vastutad sa täielikult iseenda eest, et asjad tehtud saaks. Eriti koroona tõttu, kus enamik aineid toimub distantsilt või on võimalik distantsilt läbida, kipub sisse lööma mugavus, mis paneb mind asju edasi lükkama.  

Mis on olnud kõige põnevam õppeaine/kogemus sellel erialal õppides? 

Minu jaoks on põnevaimad ained sellised, kus ma saan midagi valmis teha. Praegu on lemmikud „Programmeerimise algkursus“, kus õppisime programmeerimiskeelt Python, ja Java kursus. Vahvaks ja värskendavaks oli minu jaoks ka „IT sotsiaalsed, eetilised ja professionaalsed aspektid (ITSPEA)“, mis oli küll teooriamahukas, kuid läbi iganädalaste blogipostituste ja foorumi aruteludes osalemiste pakkus see meeldivat vaheldust õppejõudude jutu kuulamisele ja programmide kirjutamisele. 

Ütle midagi tüdrukutele, kes ei julge IT-sse tulla. 

Ausalt, sinu sugu ei määra eriala valiku juures midagi. Tõsi, võib-olla mõni vanema generatsiooni inimene kortsutab kulmu, et miks tüdruk “meeste eriala” õppida tahab, kuid aasta on 2022 ja kõik erialad on mõeldud kõigile. Kui sul on õppimise osas mingigi distsipliin välja kujunenud, saad muretult hakkama. Soovitan soojalt ka mõne tudengiorganisatsiooniga liituda – sealt on võimalik saada uusi tutvusi, kes on tihti mõnelt vanemalt kursuselt ja saavad häda korral abistada. 

Üks lõbus tõik, mida Sa enne sellel erialal õppimist ei teadnud. 

Sain teada, kui palju eksisteerib erinevaid esoteerilisi programmeerimiskeeli. Esoteerilised programmeerimiskeeled on sellised, mis pole mõeldud praktiliseks kasutuseks, vaid on loodud mingisuguse eksperimendi läbiviimiseks, sageli sündinud programmeerijate igavusest. Olin mõnest küll varem kuulnud, kuid ITSPEA kursuse raames esokeelte teemalist rühmatööd kirjutades sain teada, kui palju neid päriselt on. Siin on huvilistel võimalik seda rühmatööd lugeda: https://wiki.itcollege.ee/index.php/Esoteerilised_programmeerimiskeeled.  

Mitmed tehnoloogia- ja iduettevõtjad on tunnistanud, et Eestis on täna puudu umbes 1000-3000 heal tasemel arendajat. IT-süsteemide arenduse õppekava põhjal just selliseid hinnatud spetsialiste õpetataksegi. See on eriala, mille lõpetajate keskmine palk on võrreldes riigi keskmisega vähemalt kahe- kolmekordne ning mille läbinutel on tee valla väga paljudesse tehnoloogiaettevõtetesse. Tee kindel investeering oma tulevikku ning tule õppima IT-süsteemide arendust! Tutv u õppekavaga: taltech.ee/itarendus

Laeb infot...