Tallinna Tehnikaülikool

Tallinna Tehnikaülikooli küberkriminalistika ja küberjulgeoleku keskus ja Kanada New Brunswicki ülikooli (UNB) küberturvalisuse instituut (CIC) allkirjastasid ühiste kavatsuste kokkuleppe, et alustada koostööd küberohtude vastu võitlemisel.

Kokkuleppe allkirjastamisega näitavad pooled üles ühist huvi uurida võimalusi teadusprojektide ja õppe läbiviimiseks küberturvalisuse valdkonnas, mis loovad väärtust mõlemale ülikoolile. Teaduskeskused osalevad üritustel ja kohtumistel, mis on vajalikud alustatud koostöö eesmärkide saavutamiseks. Need tegevused on tulevikus veelgi tihedama või laiema koostöö lähtepunktiks.

„Kuna infosüsteemide ründajad arenevad ja võtavad kasutusele aina keerukamaid tehnoloogiaid, on haridus-, teadus- ja arendusasutustel oluline ühendada võimalused ja teadmus, et anda oma üliõpilastele ja teadlastele parimad oskused küberkuritegevuse vastu võitlemiseks,” ütles New Brunswicki ülikooli küberturvalisuse instituudi direktor dr Ali Ghorbani. „Rahvusvaheline koostöö, eriti haridus- ja teaduskeskuste vahel, on võtmeks, et pakkuda koolitus- ja teadustegevuseks avatud akadeemilist keskkonda,” lisas Ghorbani, kes on ka Kanada küberturvalisuse teadusuuringute eestvedaja ja UNB informaatika professor.

CIC on juhtivaid organisatsioone maailmas, mis kutsub üles looma uut ülemaailmset innovatsiooni ja küberturvalisuse alast ökosüsteemide partnerlust nimega Global Ecosystem of Ecosystems Partnership in Innovation and Cybersecurity (Global EPIC). “Oleme instituudi asutamisest alates tähtsaks pidanud rahvusvahelist koostööd ning sõlminud selleks kokkuleppeid teaduskeskuste ja ülikoolidega näiteks USAst, Jaapanist, Iisraelist, Uus-Meremaalt, Suurbritanniast ja Itaaliast,” rääkis Ghorbani. Ta lisas, et Eesti asub strateegilises kohas, kus on arenenud küberturvalisuse infrastruktuur ning samuti on TalTechi küberkriminalistika ja küberjulgeoleku keskus piirkonna kõrgelt tunnustatud teadusasutus, mille tegevuskava on sarnane CIC-iga.

TalTechi küberkriminalistika ja küberjulgeoleku keskuse juhi professor Rain Ottise hinnangul on küberturvalisus kaasaegse infoühiskonna vajalik alus, kuna meie sõltuvus tehnoloogiast kasvab jätkuvalt. “Ehkki Eesti ja Kanada asuvad üksteisest kaugel, oleme küberruumis naabrid ja meil on paljuski samad probleemid. Seetõttu peame tegema koostööd, et leida uusi viise nende lahendamiseks, nii et ootan huviga koostööd CIC-iga,“ märkis Ottis.

Ka Dr Ali Ghorbani avaldas siirast heameelt kahe juhtiva teaduskeskuse vahelise koostöö loomise ja jõudude ühendamise üle, et luua täiustatud lahendusi kasvavate küberohtude vastu võitlemiseks.

Kanada küberturvalisuse instituut (CIC) on multidistsiplinaarne õppe-, teadus- ja arendustegevuse ning ettevõtlusüksus, mis tugineb sotsiaalteaduste, ettevõtluse, informaatika, inseneri-, õigus- ja loodusteaduste uurijate kompetentsidele. Frederictoni linnas asuva New Brunswicki ülikooli koosseisu kuuluv instituut on esimene omataoline, mis koondab kogu akadeemilise spektri teadlasi ja praktikuid, et jagada uuenduslikke ideid, luua murrangulisi tehnoloogiaid ja läbi viia küberturvalisuse alaseid teadusuuringuid.

TalTechi küberkriminalistika ja küberjulgeoleku keskuse eesmärk on Eesti küberjulgeoleku kompetentsi ja võimekuse tõstmine haridus-, teadus- ja arendustegevuse abil. Töötame selle nimel, et olla Balti- ja Põhjamaade parim küberkaitse magistri- ja doktoriõpet pakkuv õppeasutus. Keskus kuulub Tallinna Tehnikaülikooli tarkvarateaduse instituudi koosseisu. Eesti ainus tehnikaülikool, Tallinna Tehnikaülikool (TalTech) on Eesti inseneri- ja tehnoloogiahariduse lipulaev. Siin luuakse sünergia erinevate valdkondade (tehnoloogia-, loodus-, täppis-, majandus- ja terviseteadused) vahel ja sünnivad uued ideed. TalTechi visiooniks on saada üheks juhtivaks tehnoloogiaülikooliks Läänemere piirkonnas.

Laeb infot...