Tallinna Tehnikaülikool

2024. aasta alguses käivitus Euroopa Sotsiaalfondi ja Eesti riigi ühisrahastamisel Eesti doktorikool, kuhu kuuluvad kõik Eesti avalik õiguslikud ülikoolid ning Estonian Business School (EBS). Doktorikooli tegevused on suunatud doktoriõppe tulemuslikkuse ja kvaliteedi tõstmisele läbi ülikoolidevahelise koostöö, juhendamiskvaliteedi parandamise ja rahvusvahelistumise.

 

Doktor

Võrreldes eelmiste doktorikooli perioodidega on uuel, 6-aastasel perioodil olulisi muutusi. Arvestades doktorantide väikest arvu Eestis ja doktorantuuri muutumist järjest interdistsiplinaarsemaks, on senise 13 doktorikooli asemel nüüd üks ühine doktorikool, kus on kuus valdkondlikku haru. Doktorikooli konsortsiumi juhib Tartu Ülikool ning valdkondlikes harudes on vastutus jaotatud 3 suurima ülikooli vahel: Tartu Ülikool on juhtpartneriks loodusteaduste ja põllumajandusteaduste; arsti- ja terviseteaduste, veterinaaria ning sotsiaalteaduste harus. Tallinna Tehnikaülikool on juhtpartner kahes harus: matemaatika, arvutiteadus ja informaatika ning tehnika ja tehnoloogia. Tallinna Ülikooli vastutusel on humanitaarteaduste ja kunstide haru.
Selline struktuur annab vajaliku paindlikkuse tegevuste planeerimisel ja läbiviimisel – doktorant, olles ühise doktorikooli liige, saab oma doktoritöö spetsiifikast lähtudes valida tegevusi mistahes harus, mis on tema teadustööga kõige otsesemalt seotud.
Doktorikooli tegevuste läbiv põhimõte on koostöö ülikoolide vahel. Ka valdkondlike harude tegevuste puhul on üheks tingimuseks, et nendesse oleks kaasatud vähemalt kaks partnerülikooli. Lisaks on 10% kogu projekti eelarvest planeeritud doktorikooli ülesteks tegevusteks.

Tallinna Tehnikaülikool (TalTech) on sel kevadel astunud märkimisväärseid samme Eesti doktorikooli projekti raames, korraldades kaks olulist ülikoolide ülest sündmust: doktorikooli karjäärikonverentsi ning julgeoleku teemalise juhendajate kohvihommiku.

Doktorikooli karjäärikonverents

Konverents

TalTech korraldas 16. mail doktorikooli karjäärikonverentsi, mis tõi kokku doktorandid, magistrandid ja erinevate valdkondade tipptegijad üle Eesti. Konverentsi eesmärk oli teadvustada doktorikraadi väärtust ühiskonnas laiemalt ja tutvustada doktorikraadi omandanu karjäärivõimalusi erinevates eluvaldkondades akadeemiast tööstuseni, valitsusest ettevõtluseni. Konverentsi päeval kuulsime inspireerivaid kogemuslugusid oma doktorantuuri- ja karjääriteest KBFI vanemteadurilt Els Heinsalult ning TalTech Tartu kolledži lektorilt Jiri Tinteralt. Joonas Hellerma kaasahaaraval juhtimisel toimus kaks paneeldiskussiooni, milles doktorantuuri ja doktorikraadiga kaasnevate väljakutsete ja võimaluste üle arutlesid juba silmapaistvat karjääri teinud doktorikraadi omanikud ja praegused doktorandid. Oluline osa karjääripäevast kuulus ka doktorantidele, kes tutvustasid oma teadustööd posterettekannetega, mis annab noortele teadlastele suurepärase võimaluse anda ülevaade laiemale avalikkusele oma doktoritöö sisust  ja selle mõjust.
Doktorandid hindasid kõrgelt võimalust omavahel suhelda ning vahetada mõtteid teiste ülikoolide ja valdkondade doktorantidega. Karjäärikonverentsi võib lugeda igati õnnestunuks, tagasiside osalejatelt on olnud väga positiivne.

Juhendajate kohvihommik

Doktorantidele suunatud tegevuste kõrval pannakse doktorikooli raames suurt rõhku juhendamispädevuste tõstmisele. TalTech on arengukava rakenduskava projekti toel juba alustanud ülikoolisisese juhendajate koolitusprogrammiga (loe lähemalt ülikooli siseportaalis avaldatud uudisest ). Doktorikooli kaudu saame pakkuda juhendajatele veelgi enam võimalusi enesetäiendamiseks ja kogemuste vahetamiseks teiste ülikoolide juhendajatega.
Esimene doktorikooli ülene juhendajate kohvihommik toimus 24. mail TalTechi eestvedamisel. Pärtel Preinvalts (Politsei- ja Piirivalveameti Põhja prefektuur) ja Henri Schasmin (TalTech julgeoleku koordinaator) heitsid valgust multikultuurse õpikeskkonna väljakutsetele ning jagasid häid nõuandeid, millele tähelepanu pöörata vastuvõtuvestlusi läbi viies välisriigi doktoriõppekandidaatidega.
Osalejate tagasiside põhjal saame olla kindlad, et selliste aruteluringide korraldamine on juhendajate jaoks väga oluline. Lisaks  saime  väga palju häid ideid, mis teemasid järgmistel kohvihommikutel kajastada.

Juhendajad

Kokkuvõtteks

Tallinna Tehnikaülikooli osalemine Eesti doktorikooli projektis on oluline samm teaduse ja doktoriõppe arendamisel. Aktiivne osalemine doktorikooli tegevustes aitab kaasa teadlaste järelkasvu toetamisele ja akadeemilise koostöö edendamisele. Erinevate doktorikooli üritustega saame panustada doktorantide professionaalsesse arengusse ja tugevdada omavahelist koostööd Eesti teadusmaastikul. Doktorikooli korraldatud sündmused toovad kokku teadlasi ja spetsialiste üle kogu Eesti, aidates luua tugeva kogukonna, mis toetab ja innustab noori teadlasi nende teekonnal.

Projekti „Ülikoolide koostöö doktoriõppe edendamisel“ (2021-2027.4.04.24-0003) kaasrahastab Euroopa Liit.