Tallinna Tehnikaülikool

Kliimaministeerium kutsus kliimaseaduse eelnõu koostamiseks kokku valdkondlikud töörühmad, millest kõikides on esindatud ka TalTechi teadlased. 

Kliimaseaduse koostamiseks moodustati kuus valdkondlikku töörühma: energeetika; transport ja liikuvus; ruumiloome ja hooned; elurikkus ja maakasutus; kestlik toidusüsteem; ettevõtlus ja ressursikasutus.  

Lisaks luuakse kolm alatöörühma: merendus, tööstus ja maavarad ning ringmajandus. 

kliimaministeerium

Töörühmade koosseisu kuuluvad vastava valdkonna ettevõtete, vabaühenduste, ülikoolide, ministeeriumite, riigiasutuste, kohalike omavalitsuste ja erakondade esindajad, kelle ülesanne on teha ettepanekuid kliimaseaduse eelnõu koostamiseks ning seaduse rakendamiseks.  

TalTechi teadlased on esindatud kõigis kuues töörühmas järgnevalt: 

  • Energeetika: prof. Argo Rosin  
  • Transport ja liikuvus: Maismaatransport: Tanel Jairus; Meretransport: Roomet Leiger 
  • Ruumiloome ja hooned: Ruumiloome: Helen Sooväli-Sepping; Hooned: prof. Jarek Kurnitski 
  • Elurikkus ja maakasutus: Helen Sooväli-Sepping 
  • Kestlik toidusüsteem: prof. Petri-Jaan Lahtvee 
  • Ettevõtlus ja ressursikasutus (sh jäätmed ja ringmajandus): Ettevôtlus: Üllas Ehrlich; Tööstus ja ressursid: Rutt Hints; Ringmajandus: prof. Riina Aav ja prof. Allan Niidu 


Tallinna Tehnikaülikool on esindatud ka kliimanõukogus, mille ülesanne on nõustada kliimaseaduse ettevalmistamistel valitsust, riigikogu, ministeeriume ja huvirühmi. Kliimanõukogu töös löövad kaasa Tallinna Tehnikaülikooli nõukogu esimees Gunnar Okk ning ettevõtlusprorektor Erik Puura. 

“Tehnikaülikooli vaates on oluline, et saame panustada teaduspõhiselt kliimaseaduse koostamisse. Teadlaste abil suudame tagada toimiva ja tulevikukindla seadusandluse”, sõnas Tallinna Tehnikaülikooli rektor Tiit Land. 

Kliimaseaduse eelnõu esimene versioon valmib aprillis. Seadus on kavandatud Riigikogule üle anda 2024. aasta sügisel.