29. mail andis Eesti Inimõiguste Keskus Tallinnas ministeeriumite ühishoones Tallinna Tehnikaülikoolile üle märgise „Austame erinevusi“.

Ülikooli tee märgiseni
Tallinna Tehnikaülikool allkirjastas 2023. aasta novembri alguses mitmekesisuse kokkuleppe, mis sai alguse ülikooli õiguse instituudi võrdse kohtlemise edendamise projektist “Erinevus rikastab”. Mitmekesisus ja kaasatus on väärtused, mida ülikool on kandnud juba aastakümneid ning mitmekesisuse kokkuleppega liitumine võimaldas ülikoolil ka avalikult väljendada toetust antud teemale.
2024. aasta alguses avati uus voor märgise taotlemiseks ning seega oli märgise taotlemine ülikoolile järgmine loogiline samm. Märgise taotlemiseks oli vajalik täita enesehindamisküsimustik ning esitada mitmekesisuse plaan koos järgmise kahe aasta tegevuskavaga, mis sisaldab konkreetseid tegevusi, millega ülikool järgmise kahe aasta jooksul aktiivselt tegeleb.
Edasised sammud mitmekesisuse valdkonna edendamiseks
Jätkame aktiivselt majasisese teadlikkuse tõstmist mitmekesisuse ja kaasatuse teemadel – korraldame töötajatele erinevaid koolitusi mitmekesisuse teemadel, tähistame erinevaid teemakohaseid päevi (näiteks mitmekesisuse päev, naised teaduses päev, puuetega inimeste päev), koolitame juhte paremini ennetama, märkama ja lahendama võimalikke tekkivaid probleeme. Lisaks on juba praegu kõigil töötajatel eneseharimiseks võimalik läbida ülikooli e-õppeplatvormil Coursy veebiloengud “Mitmekesise, avatud ja hooliva töökeskkonna loomine” ja "Mitmekesised Eesti ülikoolid”.
Selleks, et võrdset kohtlemist puudutav dokumentatsioon ja info oleks kergesti kättesaadav ning paremini nähtav, loome ülikooli sise- kui ka välisveebi kakskeelsed teemalehed, kus on nii töötajale kui ka tudengile vajalik info olemas.
Jätkame võrdse kohtlemise olukorra kaardistamist läbi üle aasta läbiviidavate töötajate rahulolu uuringute, kuhu on lisatud küsimused võimaliku ebavõrdse kohtlemise kohta ning millist tuge töötajad vajaksid olukorra paranemiseks. Samuti jätkub ka iga-aastane keskmiste töötasude ülevaatus ja statistika avalikustamine, kus eraldi raportina on kuvatud ka sooline palgalõhe. Analüüside põhjal töötatakse välja täindavad meetmed soolise palgalõhe vähendamiseks.
Töötajate ja tudengite paremaks nõustamiseks on plaanis luua ülikoolis võrdse kohtlemise nõustajate võrgustik. Kuna ülikool on suur ning kolledžid asuvad ka teistes Eesti linnades, siis on oluline, et üksustes oleks olemas nõustajad, kes on valmis kuulama ning vajadusel suunama inimese probleemi korral asjatundjate poole. Nõustajatele tagatakse vajalik väljaõpe.
Võrdse kohtlemise valdkonna eestvedajaks ja koordineerijaks ülikoolis on tööheaolu keskus, kelle poole võib ettepanekute ja küsimuste korral pöörduda: tooheaolu@taltech.ee
Märgist “Austame erinevusi” annab välja Eesti Inimõiguste Keskus koostöös majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumiga ning seda saavad taotleda kõik Eesti ettevõtted, avaliku sektori organisatsioonid ja vabaühendused, kus väärtustatakse töötajaid, sõltumata nende erinevustest ja eripäradest. Alates 2018. aastast välja antav märgis on tunnustus ja ühtlasi arenguvõimalus tööandjatele, kes väärtustavad mitmekesisust ja pingutavad kaasava töökeskkonna loomise nimel. Märgis kehtib kaks aastat ning tähtaja möödudes on võimalust mägist pikendada. Tänavu anti märgist välja juba neljandat korda.
Austame erinevusi märgise sai 60 organisatsiooni
29. mail tunnustati 60 Eestis tegutsevat ettevõtet, avaliku sektori organisatsiooni ja vabaühendust mitmekesise tööandja märgisega “Austame erinevusi”. Märgist annab välja Eesti Inimõiguste Keskus koostöös majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumiga.
Esmakordselt said “Austame erinevuse” märgise BB Finance, Bolt, CMA CGM Global Business Services, Creditstar Group, Eesti Pagulasabi, Eesti Pank, ERGO Insurance | ERGO Life Insurance SE Eesti filiaal, Glia, LHV Pank, Lidl Eesti, Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, Orkla Eesti, Philip Morris Eesti, Riigikantselei, Saku Õlletehas, Scoro Software, Solita, Sonepar Eesti, Sotsiaalkindlustusamet, Tallinna Tehnikaülikool, Tervise Arengu Instituut, Välisministeerium, Wise, YFU Eesti.